ASTM D1331 Yüzey - Aktif Maddelerin Çözeltilerinin Yüzey ve Arayüzey Gerilimi için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D1331 Yüzey - Aktif Maddelerin Çözeltilerinin Yüzey ve Arayüzey Gerilimi için Standart Test Yöntemleri

ASTM D1331 standardı, Bu test yöntemleri, bir maddenin yüzey geriliminin ve arayüzey geriliminin belirlenmesini kapsar. Terminology D459'da tanımlandığı gibi boyalar, çözücüler ve yüzey aktif maddelerin çözeltileri dahil ancak bunlarla sınırlı olmayan çeşitli sıvı malzemeler için geçerlidir.

ASTM D1331 Yüzey - Aktif Maddelerin Çözeltilerinin Yüzey ve Arayüzey Gerilimi için Standart Test Yöntemleri

Aşağıdaki dört yöntem ele alınmaktadır:

Yöntem A - du Noüy Halkasıyla Yüzey Gerilimi;

Yöntem A, orijinal olarak yüzey aktif maddelerin sulu çözeltilerini kapsamak için yazılmıştır, ancak aynı zamanda sulu boyalar, susuz çözeltiler (boyalar dahil) ve karışık çözücü çözeltileri için de geçerlidir.

Yöntem B - du Noüy Halkasına Göre Arayüzey Gerginliği;

Yöntem B, iki fazlı çözümlere uygulanabilir. Kendi içlerinde yüzey aktif olmayan çözünen bileşenler dahil olmak üzere birden fazla çözünen bileşen mevcut olabilir.

Yöntem C - Wilhelmy Plakası ile Yüzey Gerilimi;

Yöntem C , yüzey aktif sıvılara uygulanabilir ve du Noüy halkasının aksine, yüzdürme düzeltmesine gerek yoktur ve sonuçlar sıvının orta viskozitelerinden (1-10 Pa-sn) etkilenmez. Boyalar ve reçine solüsyonları ile kullanılması tavsiye edilen yöntemdir.

Yöntem D - Wilhelmy Plakası ile Arayüzey Gerilimi;

Yöntem D, iki fazlı çözeltilere ve karışımlara uygulanabilir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Bu standarda başka hiçbir ölçü birimi dahil edilmemiştir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır. Reaktifler ve malzemeler için Malzeme Güvenlik Veri Sayfaları mevcuttur. Kullanmadan önce tehlikeler için bunları gözden geçirin.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D1331 Yüzey - Aktif Maddelerin Çözeltilerinin Yüzey ve Arayüzey Gerilimi için Standart Test Yöntemleri kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp