ASTM D1423 Doğrudan Sayma ile İpliklerde Büküm için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D1423 Doğrudan Sayma ile İpliklerde Büküm için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D1423 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D1423 standardı, tekli (bükümlü veya filamanlı), katlı, kablolu veya yeni (uzun süreli tekrar modelleri hariç) ipliklerde bükümün herhangi bir aşamasının sonunda büküm miktarının ve yönünün belirlenmesini kapsar.

ASTM D1423 Doğrudan Sayma ile İpliklerde Büküm için Standart Test Yöntemi

Prosedürler öncelikle paketlerdeki iplikler için tasarlanmıştır, ancak özel önlemlerle kumaşlardan alınan ipliklere de uygulanabilir. Eğrilmiş iplik prosedürü fitillere de uygulanabilir.

Katlı iplikler için bu test yöntemi, katlı ipliklerin bükümünün ve katlamadan önce tek ipliğin bükümünün belirlenmesini kapsar. Kablolu iplikler için, test yöntemi, kablo veya hawser bükümünün belirlenmesini kapsar; katlanmış ipliğin katlamadan sonra, ancak son büküm işleminden önce bükülmesi; ve katlamadan önce tek ipliğin bükülmesi. Tek ve katlı iplik bileşenlerinin nihai yapıda yer alırken bükümlerinin belirlenmesi için prosedürler de dahildir. Ayrıca, doğrudan kablolama teknolojisi ile yapılan katlı iplikte bükümün belirlenmesi için talimatlar dahildir.

Bu test yöntemi, gerilim 2.5'ten 7.5 mN/tex'e [0.25 ila 0.75 gf/tex] yükseltildiğinde %5.0'dan fazla uzayan iplikler için tasarlanmamıştır. Bu tür iplikler için bu test yönteminin prosedürlerinin izlenmesi, bu test yöntemi için belirlenen sapma ve hassasiyetten bağımsız olacaktır. Bu tür testlerden elde edilen rapor, bu test için kullanılan gerilimi içermelidir.

Tek eğrilmiş ipliklerde bükümü belirlemeye yönelik daha hızlı ancak daha az doğru bir yöntem için, Test Yöntemi D1422'ye bakılmalıdır. Bu test yöntemi, open end ipliklerde bükümü belirlemede kullanım için değerlendirilmiştir ve önerilmez.

SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler ayrı ayrı standart olarak kabul edilecektir. Her sistemde belirtilen değerler tam eşdeğer olmayabilir; bu nedenle, her sistem diğerinden bağımsız olarak kullanılmalıdır. İki sistemden elde edilen değerlerin birleştirilmesi, standartla uyumsuzlukla sonuçlanabilir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır. 

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, doğrudan sayma ile ipliklerde büküm için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM D1423 standardı kapsamında test hizmeti almak için EUROLAB ile iletişime geçin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp