ASTM D1480 Bingham Piknometre ile Viskoz Malzemelerin Yoğunluğu ve Bağıl Yoğunluğu (Özgül Ağırlık) için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D1480 Bingham Piknometre ile Viskoz Malzemelerin Yoğunluğu ve Bağıl Yoğunluğu (Özgül Ağırlık) için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D1480 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D1480 standardı, istenen test sıcaklığında akışkan olan malzemelerin yoğunluğunun ölçümü için iki prosedürü kapsar. Uygulaması, test sıcaklığında 80 kPa'nın (600 mm Hg) altındaki buhar basınçlarına ve 40 000 mm 2/sn (cSt)'nin altındaki viskozitelere sahip sıvılarla sınırlıdır. Normal sıcaklıklarda akışkan olan malzemelerin yoğunluğunun belirlenmesi için yest yöntemi D1217 kullanılmalıdır.

ASTM D1480 Bingham Piknometre ile Viskoz Malzemelerin Yoğunluğu ve Bağıl Yoğunluğu (Özgül Ağırlık) için Standart Test Yöntemi

ASTM D1480 yöntemi, 20 °C ile 100 °C arasındaki herhangi bir sıcaklıkta kullanım için tasarlanmıştır. Daha yüksek sıcaklıklarda kullanılabilir; ancak bu durumda kesinlik bölümü geçerli değildir. Bu test yöntemi, yoğunluğu özgül ağırlığa dönüştürmek için bir hesaplama prosedürü sağlar.

Yoğunluk, petrolün hem hafif hem de ağır fraksiyonlarını karakterize etmek ve ham petrollerin kalitesini değerlendirmek için diğer özelliklerle birlikte kullanılabilen temel bir fiziksel özelliktir.

Petrolün ve ürünlerinin yoğunluğunun veya bağıl yoğunluğunun belirlenmesi, ölçülen hacimlerin 15 °C'lik standart sıcaklıklarda hacme dönüştürülmesi için gereklidir. 40 °C ve 100 °C gibi yüksek sıcaklıklarda yoğunlukların belirlenmesi, mm²/s (sentistok) cinsinden kinematik viskozitelerin mPa·s (kırkayak) cinsinden karşılık gelen dinamik viskozitelere dönüştürülmesi için gereken verilerin sağlanmasında özellikle yararlıdır.

ASTM D1480 test yöntemi için numune bir Bingham piknometresine yerleştirilir. Sıvı numune piknometreye verilir, istenen sıcaklığa dengelenir ve tartılır. Daha sonra bu ağırlık ve önceden belirlenmiş kalibrasyon faktöründen yoğunluk veya özgül ağırlık hesaplanır ve havanın kaldırma kuvveti için bir düzeltme uygulanır.

Sıvı numune piknometreye verilir, istenen sıcaklığa dengelenir ve tartılır. Daha sonra bu ağırlık ve önceden belirlenmiş kalibrasyon faktöründen yoğunluk veya özgül ağırlık hesaplanır ve havanın kaldırma kuvveti için bir düzeltme uygulanır.

Cıva birçok düzenleyici kurum tarafından ciddi tıbbi sorunlara neden olabilecek tehlikeli bir madde olarak belirlenmiştir. Cıva veya buharının sağlığa zararlı ve malzemeler için aşındırıcı olduğu kanıtlanmıştır. Cıva ve cıva içeren ürünleri kullanırken Dikkatli olun. Ek bilgi için geçerli ürün Güvenlik Veri Sayfasına (SDS) bakın. Cıva veya cıva içeren ürünlerin veya her ikisinin satılmasının yerel veya ulusal yasalarca yasaklanmış olma potansiyeli mevcuttur. Kullanıcılar bulundukları yerdeki satışların yasallığını belirlemelidir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Bu standarda başka hiçbir ölçü birimi dahil edilmemiştir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, bingham piknometre ile viskoz malzemelerin yoğunluğu ve bağıl yoğunluğu (özgül ağırlık) için ttandart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM D1480 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp