ASTM D1506 Karbon Siyahı - Kül İçeriği için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D1506 Karbon Siyahı - Kül İçeriği için Standart Test Yöntemleri

ASTM D1506 testi, karbon siyahının kül içeriğinin belirlenmesini kapsar. Bir karbon siyahının kül içeriği, yanmadan sonra mevcut olan karbon olmayan bileşenlerin miktarıdır. Külün birincil katkıları, üretim proses suyu ve hammaddedeki katalizördür.

ASTM D1506 Karbon Siyahı - Kül İçeriği için Standart Test Yöntemleri

Önceden kurutulmuş bir numune (125°C'de 1 saat), 550°C'de 16 saat yanmadan önce ve sonra tartılır. Kalan kül tartılır ve kurutulmuş örneğin yüzdesi olarak hesaplanır. Mufla Fırını, 550°C'de 625°C sıcaklık düzenlemesi yapabilen test aparatıdır.

ASTM D1506 Test Prosedürü

Krozeyi kapaklı mufla fırınında 550 6 25°C'de 1 saat süreyle tutuşturun. Krozeyi yerleştirin ve desikatöre kapatın. Oda sıcaklığına soğutun ve en yakın 0.1 mg'a tartın.
Yeterli bir karbon siyahı numunesini 125°C'ye ayarlanmış yerçekimi-konveksiyonlu fırında uygun boyutlarda açık bir kap içinde, siyahın derinliği 10 mm'den fazla olmayacak şekilde 1 saat boyunca kurutun. Numuneyi soğutun ve bir desikatörde saklayın.
60,1 g kurutulmuş karbon karasını ateşlenen potaya tartın ve 0,1 mg hassasiyetle tartın. Kaplanmamış krozeyi ve kapağını 550°C'de 16 saat (porselen pota) veya 1.5 saat (gözenekli kuvars elyaf pota) fırına yerleştirin. Kül içeren potayı kapatın, fırından desikatöre alın ve soğumaya bırakın. Kapalı potayı en yakına kadar tartın. Kapalı krozeyi tekrar desikatöre koyun.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Bu standarda başka hiçbir ölçü birimi dahil edilmemiştir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D1506 Karbon Siyahı - Kül İçeriği için Standart Test Yöntemleri kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp