ASTM D1508 Karbon Siyahı, Peletlenmiş İnce Tozlar ve Aşınma için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D1508 Karbon Siyahı, Peletlenmiş İnce Tozlar ve Aşınma için Standart Test Yöntemi

ASTM D1508 testi, peletlenmiş karbon siyahının ince ve yıpranmasının belirlenmesini kapsar. Karbon siyahının aşınması, otomatik toplu yükleme sistemleri gibi belirli uygulamalar için ağırlık-hacim ilişkisini tahmin etmek için kullanışlıdır.

ASTM D1508 Karbon Siyahı, Peletlenmiş İnce Tozlar ve Aşınma için Standart Test Yöntemi

ASTM D1508 testi iki test yöntemini kapsar:

Yöntem A İnce Maddeler - Bir karbon siyahı numunesi 125 µm'lik bir elek üzerine yerleştirilir ve mekanik veya titreşimli bir elek çalkalayıcıda 5 dakika çalkalanır. Elekten geçen peletler, pelet parçaları, toz ve peletlenmemiş siyah, karbon siyahı ince parçacıkları olarak tanımlanır. İncelmeler yüzde olarak ifade edilir.

Karbon siyahının ince madde içeriği, yığın akışkanlığı, tozluluk ve bazı durumlarda dağılım düzeyi ile ilgilidir. Dağılım ve işlemeyi etkileyen diğer birçok değişken nedeniyle, incelme içeriğinin önemi kullanıcı tarafından belirlenmelidir.

Yöntem B Yıpranma - Aynı test numunesi, bu ek çalkalama aralığı sırasında oluşan pelet bozunma veya aşınma miktarını belirlemek için ilave 15 dakika çalkalanır. Yıpranma yüzde olarak ifade edilir.

İnce tane yüzdesi ve aşınmayı karşılaştırarak, pelet stabilitesi ve taşıma, elleçleme veya geçiş sırasında pelet bozunmasıyla oluşturulabilecek ince tanelerin miktarı
hakkında bir gösterge elde edilebilir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Bu standarda başka hiçbir ölçü birimi dahil edilmemiştir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

ASTM D1508 Test Prosedürü

Her elek altında alıcı olacak şekilde altı adede kadar elek ve alıcı seti istiflenir. Oluk ayırıcıdan yaklaşık 25 g siyahı daldırmaya dikkat ederek 25,0 g porsiyonlar tartılır. Her numune ayrı bir 125 µm'lik eleğe aktarılır. Altı adede kadar elek ve alıcı seti bir olarak istiflenir. Üstüne bir kapak yerleştirilir ve çalkalayıcıya aktarılır. Titreşimli elek ile 1,3 mm'lik bir titreşim genliği seçilir.

Numuneyi dökerek tartmak uygun bir uygulama değildir. İnce maddeler ve daha küçük peletler olacağından doğrudan siyah konteynerden önce daha büyük topaklar dökülürken ince maddeler kapta kalma eğilimindedir. Siyahı kaptan batırmak tercih edilen tekniktir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D1508 Karbon Siyahı, Peletlenmiş İnce Tozlar ve Aşınma için Standart Test Yöntemi kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp