ASTM D1514 Karbon Siyahı - Elek Kalıntısı için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D1514 Karbon Siyahı - Elek Kalıntısı için Standart Test Yöntemi

ASTM D1514 testi, normal işlem görmemiş karbon siyahlarında suyla yıkama elek kalıntısının belirlenmesini kapsar. Yağ, siyahın suyla uygun şekilde ıslanmasını önleyeceğinden, yağla işlem görmüş karbon karaları için geçerli olmayabilir.

ASTM D1514 Karbon Siyahı - Elek Kalıntısı için Standart Test Yöntemi

Bir karbon siyahı numunesi, kalan tek şey karbon siyahı olmayan bir kalıntı olana kadar belirli bir boyutta bir tel örgü elekten su ile yıkanır. Bu kalıntı kurutulur, tartılır ve kalıntı miktarı orijinal numunenin mg/kg (ppm) olarak ifade edilir.

Karbon siyahının elek artığı miktarı, bazı kalıplanmış veya ekstrüde edilmiş ürünlerde, bu ürünlerin yüzey görünümüyle ilgili olabileceğinden önemlidir. Her uygulamadaki maksimum kalıntı normalde belirlenir ve kullanıcı ile üretici arasında mutabakata varılır.

ASTM D1514 Test Prosedürü

Test yapmadan önce, A ve B vanaları açılıp C vanası kapatılarak süzgeç temizlenir. Süzgecin 2 dakika yıkanmasına izin verilir. B vanası kapatılır ve C vanası açılır. A ve C vanaları tamamen açık olmalıdır. Su basıncı bir ndirgeme valfi ile ölçülür. Önerilen su basıncı 207 6 34 kPa (30 6 5 lbf/in.2 ) olmabilir. Su basıncı ayarlandıktan sonra, huniye 50 mm (2 inç) çapında bir elek ile elek tutucu ve suyun 3 dakika boyunca akmasına izin verilir. A ve C vanaları kapatılarak akış sağlanır. Parçacık gözlenmezse, cihaz kullanıma hazırdır. 100.0 g karbon siyahını terazide tartılır. Uygun süzgeç huniye takılır ve A ve C vanaları açılarak su akışı başlatılır. Karbon siyahı huniye yavaşça eklenir. Cihaza bağlı hortumdan hafif bir su akışı kullanılır. Yıkama suyu gelene kadar yıkamaya devam edilir. Elek tutucu ve süzgeç huniden çıkarılır ve herhangi bir sert parçayı ayırmak için kalıntı parmak ile hafifçe ovalanır tamamen ıslanmamış olabilecek karbon karası topaklar su tarafından tekrar ıslatılır. Elek tutucu ve süzgeç çıkarılır ve 1 saat kurumaya bırakılır.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içindeki değerler bilgi amaçlıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D1514 Karbon Siyahı - Elek Kalıntısı Için Standart Test Yöntemi kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp