ASTM D1603 Testi

ASTM Testleri

ASTM D1603 Testi

ASTM D1603 testi, standardın yönergelerine uygun olarak polietilen, polipropilen ve polibütilen plastiklerdeki karbon siyahı içeriğinin % olarak tespit edilmesi amacı ile yapılır. Deney saf azot gazı ile yüksek sıcaklıkta ısı fırınında yakılarak yapılır.

ASTM D1603 Testi

ASTM D1603 testinin uygulanma amacı, uçucu olmayan katkı maddeleri veya dolgu maddeleri içermeyen polietilen veya polipropilen gibi Olefin malzemelerde karbon siyahı içeriğinin belirlenmesidir. Test genellikle siyah poliolefinler için kalite kontrol ölçümü olarak kullanılır.

ASTM D1603 test yöntemi, polietilen, polipropilen ve polibütilen plastiklerdeki karbon siyahı içeriğinin belirlenmesini kapsar. Doğruluğu etkileyebilecek akrilik veya diğer polar monomer modifikasyonları ile kullanılması önerilmez. Karbon siyahı içeriğinin tayinleri, numunenin nitrojen altında pirolizinden sonra gravimetrik olarak yapılır. Bu test yöntemi, karbon siyahı dışında uçucu olmayan pigmentler veya dolgu maddeleri içeren bileşimlere uygulanamaz.

Test prosedürü sırasında, numunenin bilinen bir ağırlığı tartılmış bir yanma teknesine yerleştirilir ve ardından kuru oksijensiz nitrojen tahliyesi altında 600°C'lik bir tüp fırına yerleştirilir. Belirli bir süre sonra yanma teknesi soğutulur (yanık kalıntısıyla birlikte) ve ardından tartılır. Yanma teknesi, karbon kalıntısını oksitlemek için 600°C'lik bir kül fırınında tutulur, karbon oksitlendikten sonra tekne soğutulur ve tartılır. 

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D1603 testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

 

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp