ASTM D1621 Plastikler ve Elastomerler Sıkıştırma Test Standardı

ASTM Testleri

ASTM D1621 Plastikler ve Elastomerler Sıkıştırma Test Standardı

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından yayınlanan ASTM D1621 standardı, sert hücresel malzemelerin, özellikle genleşmiş plastiklerin sıkıştırma özelliklerini belirlemek için kullanılan bir test yöntemidir. Bu yöntemden elde edilebilecek hesaplamalar, basınç dayanımı, basınç gerinimi, basınç gerilimi ve Elastisite Modülünü içerir.

ASTM D1621 Plastikler ve Elastomerler Sıkıştırma Test Standardı

Bu testi gerçekleştirmek için numuneyi yüksekliğinin %13'ü kadar sıkıştırmak için yeterli kuvvet kapasitesine sahip sabit bir çaprazkafa hızında bir sıkıştırma testi yapabilen evrensel bir test makinesi gereklidir.

ASTM D1621 Test Prosedürü

ASTM D1621 testi, her bir numune için her biri minimum 1 inç yükseklikte en az beş numune üzerinde yapılmalıdır. Çaprazkafayı, her 25,4 mm [1 inç] numune kalınlığı için 2,5 ila 0,25 mm [0,1 ila 0,01 inç]/dak yer değiştirme hızıyla başlatın. Numune bir akma noktasına ulaşana veya orijinal kalınlığın yaklaşık %13'ü kadar sıkıştırılıncaya kadar (hangisi önce gelirse) devam edin.

Plastiklerin veya köpüklerin sıkıştırma testi için bir test makinesi çok yönlü ve doğru olmalıdır. ASTM D1621, %1 doğruluk içinde sonuçlar gerektirir. Makine hem sabit hem de hareketli bir eleman içermeli ve sıkıştırma plakaları içermelidir. Plakalar, küresel bir üst plaka ile hareketli çaprazkafaya kontrollü bir hız kazandırmak için bir tahrik sistemine sahip numuneden daha büyük olmalıdır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D1621 plastikler ve elastomerler sıkıştırma test standardı kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp