ASTM D1653 Organik Kaplama Filmlerinin Su Buharı İletimi için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D1653 Organik Kaplama Filmlerinin Su Buharı İletimi için Standart Test Yöntemleri

EUROLAB laboratuvar ASTM D1653 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D1653 standardı, su buharının boya, vernik, cila ve diğer organik kaplama filmlerinden geçme hızının belirlenmesini kapsar. Filmler serbest filmler olabilir veya gözenekli substratlara uygulanabilir.

ASTM D1653 Organik Kaplama Filmlerinin Su Buharı İletimi için Standart Test Yöntemleri

Benzer, ancak daha genel olarak uygulanabilir bir test yöntemi, diğer materyaller söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken test yöntemleri belirtilmiştir. Test Yöntemleri D1653'te aşağıdaki gibi iki test yöntemi ele alınmaktadır:

  • Test Yöntemi A - Kuru Kap Yöntemi ve
  • Test Yöntemi B - Islak (Payne) Kap Yöntemi

Farklı yöntemlerle veya test koşullarıyla elde edilen sonuçlar arasında uyum beklenmemelidir. Kullanım koşullarına en yakın olan yöntem seçilmelidir.

Piyasada, filmlerin su buharı iletimini, Test Yöntemleri D1653 ve E96'da açıklanan yöntemlerden daha kolay ve hızlı bir şekilde ölçmeyi amaçlayan araçlar vardır . Esasen ASTM yöntemlerinde olduğu gibi aynı tür testleri yürütürler, ancak bunu araçsal olarak yaparlar. Ancak, bu tür cihazlarla yapılan ölçümlerden elde edilen sonuçları bu ASTM yöntemleriyle hassasiyet ve doğruluk açısından karşılaştıran hiçbir yan yana test yapılmadığı görülmektedir.

İnç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler, yalnızca bilgi amaçlı sağlanan ve standart olarak kabul edilmeyen SI birimlerine matematiksel dönüşümlerdir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, organik kaplama filmlerinin su buharı iletimi için standart test yöntemleri hizmetleri vermektedir. ASTM D1653 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp