ASTM D1682 Tekstil Kumaşlarının Çekme Yükü ve Uzaması için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D1682 Tekstil Kumaşlarının Çekme Yükü ve Uzaması için Standart Test Yöntemleri

ASTM D1682 testi, tekstil kumaşlarının kırılma yükünü ve uzamasını belirlemek için test yöntemleri sunmaktadır. Bu standartta yer alan test yöntemleri şunlardır: yırtık şerit yöntemi ve kesme şeridi yöntemi. Bu standardın tam adı aşağıdaki gibidir: ASTM D1682 Tekstil kumaşlarının yük ve uzamasını kırmak için standart test yöntemleri.

ASTM D1682 Tekstil Kumaşlarının Çekme Yükü ve Uzaması için Standart Test Yöntemleri

Yırtılma veya kırılma mukavemeti, belirli koşullar altında atkı veya çözgücü yönünde yırtılan bir kumaşı başlatmak ve sürdürmek için gereken kuvvet olarak tanımlanır. Bir kumaşta veya giyside bir yırtık genellikle bir çizgi boyunca yavaş yavaş meydana gelir. Yırtılma mukavemetini ölçmek için çeşitli yöntemler kullanılır. Örneğin, iki dilli yırtılma testi, yamuk yırtılma testi (ASTM D5587) ve tek dil yırtma testi (ASTM D2661, BS 4303).

ASTM D1682 standardı 1992 yılında geri çekilmiştir. Daha sonra, bu standart aşağıdaki iki standartla değiştirildi:

ASTM D5034-09 Tekstil kumaşlarının gerilme mukavemeti ve uzaması için standart test yöntemi (kapma testi)
ASTM D5035-11 Tekstil kumaşlarının gerilme mukavemeti ve uzaması için standart test yöntemi (şerit yöntemi)
Kavrama ve modifiye kavrama test yöntemleri, birçok tekstil kumaşının gerilme mukavemetini ve uzamasını belirlemek için ASTM D5034-09 standardında sunulmaktadır. Kavrama testi yöntemi dokuma, dokunmamış ve keçeli kumaşlara uygulanabilirken, modifiye kavrama testi yöntemi öncelikle dokuma kumaşlar için kullanılmaktadır.

ASTM D5035-11 standardında birçok tekstil kumaşının gerilme mukavemetini ve uzamasını belirlemek için yırtık şerit test yöntemi ve kesme şeridi test yöntemi sunulmuştur. Yırtık şerit test yöntemi dokuma kumaşlara uygulanırken, kesme şeridi testi nonwovenlara, keçe kumaşlara ve batırılmış veya kaplanmış kumaşlara uygulanır. Bu test yöntemi, örme kumaşlar veya yüzde 11'den daha yüksek streçlere sahip kumaşlar için kullanılır. için önerilmez.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D1682 Tekstil Kumaşlarının Çekme Yükü ve Uzaması için Standart Test Yöntemleri kapsamında test hizmetleri de verilmektedir. Test ve sertifikasyon talepleriniz için laboratuvarımız EUROLAB ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp