ASTM D1693 Etilen Plastiklerin Çevresel Stres-Çatlaması için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D1693 Etilen Plastiklerin Çevresel Stres-Çatlaması için Standart Test Yöntemi

ASTM D1693 standardı, Etilen Plastiklerin Çevresel Stres-Çatlaması için Standart Test Yöntemi, etilen plastiklerin çevresel stres çatlamasına maruz kaldıklarında çevresel stres çatlamasına duyarlılığının belirlenmesini kapsar.

ASTM D1693 Etilen Plastiklerin Çevresel Stres-Çatlaması için Standart Test Yöntemi

Burada belirtilen koşullara tabi tutulduğunda, Terminoloji D883'te tanımlandığı gibi etilen plastiklerin çevresel stres çatlamasına duyarlılığının belirlenmesini kapsar . Belirli stres koşulları altında ve sabunlar, ıslatıcı maddeler, yağlar veya deterjanlar gibi ortamların varlığında, etilen plastikler çatlayarak mekanik arıza gösterebilir.

Çevresel stres çatlaması, nispeten düşük çekme gerilimi ve çevre koşullarının neden olduğu bir malzemede çatlak oluşumudur. Çevresel Gerilme-Çatlama Direnci (ESCR), test edilen numunelerin %50'sinin gerilme çatlakları gösterdiği saat sayısıdır.

ASTM D1693 standardı kapsamındaki ESCR testi, test numunelerinin hafifçe bükülmesi ve bir tespit kelepçesine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Kelepçe ve numuneler daha sonra bir test tüpüne yerleştirilir ve belirli bir reaktife daldırılır. Test tüpü kapatılır ve sabit sıcaklık banyosuna yerleştirilir. Birden fazla test numunesi aynı anda test edilir.

Numuneler, arıza için periyodik olarak kontrol edilir. Çatlaklar genellikle çentikte çentiğe dik olarak gelişir ve numunenin kenarına kadar uzanır. Herhangi bir çatlak, sadece numunenin kenarına ulaşan çatlaklar değil, başarısızlığı oluşturur.

EUROLAB, son teknoloji akredite laboratuvarları ve uzman ekibi ile ASTM D1693 testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp