ASTM D1693 Testi

ASTM Testleri

ASTM D1693 Testi

ASTM D1693 standardı, Etilen Plastiklerin Çevresel Stres-Çatlaması için Standart Test Yöntemi, etilen plastiklerin, çevresel stres çatlamasına maruz kaldıklarında çevresel stres çatlamasına duyarlılığının belirlenmesini kapsar.

ASTM D1693 Testi

Belirli stres koşulları altında ve sabunlar, ıslatıcı maddeler, yağlar veya deterjanlar gibi ortamların varlığında, etilen plastikler çatlayarak mekanik arıza gösterebilir.

Çevresel stres çatlaması, nispeten düşük çekme gerilimi ve çevre koşullarının neden olduğu bir malzemede çatlakların oluşmasıdır. Çevresel Gerilme-Çatlama Direnci (ESCR), test edilen numunelerin %50'sinin gerilme çatlakları gösterdiği saat sayısıdır. 

ASTM D1693 standardı kapsamındaki ESCR testi, test numunelerinin yavaşça bükülmesi ve bir tutma kelepçesine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Kelepçe ve numuneler daha sonra bir test tüpüne yerleştirilir ve belirli bir reaktife daldırılır. Test tüpü kapatılır ve sabit sıcaklıklı bir banyoya yerleştirilir. Tek seferde birden fazla test örneği test edilir. Numuneler, başarısızlık için periyodik olarak kontrol edilir. Çatlaklar genellikle çentikte, çentiğe dik olarak gelişir ve numunenin kenarına kadar uzanır. Herhangi bir çatlak, yalnızca numunenin kenarına ulaşan çatlaklar değil, başarısızlığı oluşturur. 

Bazen yüzeyin altında çatlaklar oluşur ve yüzey çöküntüleri olarak görünür. Bir çöküntü bir yüzey çatlağına dönüşürse, çöküntünün not edildiği zaman, başarısızlık zamanı olarak alınır. Üç test koşulu belirtilmiştir. Koşul A, genellikle 0,910 ile 0,925 g/cm³ arasındaki yoğunluğa sahip polietilen için kullanılır. Koşul B, yoğunluğu 0,925 g/cm³'den büyük olan polietilen için kullanılır. Koşul C, son derece yüksek ESCR değerlerine sahip malzemelerin hızlandırılmış testi için kullanılır.

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D1693 testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp