ASTM D1709 Serbest Düşen Dart Yöntemi ile Plastik Filmin Darbe Dayanımı için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D1709 Serbest Düşen Dart Yöntemi ile Plastik Filmin Darbe Dayanımı için Standart Test Yöntemleri

EUROLAB laboratuvar ASTM D1709 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. Bu test yöntemi, plastik filmin belirli darbe koşulları altında kırılmasına neden olan enerjinin belirlenmesini kapsar.

ASTM D1709 Serbest Düşen Dart Yöntemi ile Plastik Filmin Darbe Dayanımı için Standart Test Yöntemleri

Bu enerji, test edilen numunelerde %50 başarısızlıkla sonuçlanacak belirli bir yükseklikten düşen füzenin ağırlığı (kütlesi) cinsinden ifade edilir.

İki test yöntemi açıklanmıştır:

Test Yöntemi A: 0.66 6 0.01 m (26.0 6 0.4 inç) yükseklikten düşürülen 38.10 6 0.13 mm (1.500 6 0.005 inç) çapında yarım küre başlı bir dart kullanır. Bu test yöntemi, darbe dirençleri, kırılmaları için yaklaşık 50 g veya daha az ila yaklaşık 6 kg kütle gerektiren filmler için kullanılabilir.

Test Yöntemi B: 1.52 6 0.03 m (60.0 + 0.25, -1.70 inç) yükseklikten atılan 50.80 6 0.13 mm (2.000 6 0.005 inç) çapında yarım küre başlı bir dart kullanır. Uygulanabilirlik aralığı yaklaşık 0.3 kg ila yaklaşık 6 kg arasındadır.

İki test tekniği açıklanmıştır:

Standart teknik, merdiven yöntemidir. Bu teknikle, test sırasında kullanılan füze ağırlığı, numune için gözlemlenen sonuca (başarısız veya başarısız) bağlı olarak, her numunenin test edilmesinden sonra düzgün artışlarla azaltılır veya artırılır.

Alternatif teknik, numunelerin art arda onluk gruplar halinde test edilmesini sağlar. Her grup için bir füze ağırlığı kullanılır ve füze ağırlığı, gruptan gruba eşit artışlarla değiştirilir.

Merdiven tekniği ve alternatif teknik, hem elde edilen darbe kırılma ağırlığı değerleri hem de belirlendikleri hassasiyet açısından eşdeğer sonuçlar verir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde belirtilen değerler bilgi amaçlıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D1709 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp