ASTM D1777 Tekstil Malzemelerinin Kalınlığı için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D1777 Tekstil Malzemelerinin Kalınlığı için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D1777 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D1777 standardı, çoğu tekstil malzemesinin kalınlığının ölçümünü kapsar. Dokuma kumaşlar, hava yastığı kumaşları, battaniyeler, havlı kumaşlar, örme kumaşlar, katmanlı kumaşlar ve havlı kumaşlar dahil olmak üzere çoğu kumaş için geçerlidir.

ASTM D1777 Tekstil Malzemelerinin Kalınlığı için Standart Test Yöntemi

Kumaşlar, işlenmemiş, büyük ölçüde boyutlandırılmış, kaplanmış, reçineyle işlenmiş veya başka şekilde işlenmiş olabilir. Bölüm 2'de listelenenler gibi başka bir standartta sağlananlar dışında, kalınlık testi için talimatlar verilmiştir.

ASTM D1777 standardı, kullanımıyla ilgili güvenlik endişeleri varsa hepsini ele aldığını iddia etmez. Kullanımdan önce uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve yasal düzenlemelerdeki kısıtlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardı kullanan işletmelerin sorumluluğundadır.

Bu test yöntemi yapılırken, bir kalınlık ölçerin tabanına bir numune yerleştirilir ve numunenin üzerine ağırlıklı bir baskı ayağı indirilir. Taban ve baskı ayağı arasındaki yer değiştirme, numunenin kalınlığı olarak ölçülür.

Kalınlık, tekstil malzemelerinin temel fiziksel özelliklerinden biridir. Bazı endüstriyel uygulamalarda kalınlık, belirli sınırlar içinde sıkı kontroller gerektirir. Tekstil malzemelerinin kütle ve sıcaklık özellikleri genellikle kalınlık değerlerinden tahmin edilir ve kalınlık, aşınma ve büzülme öncesi ve sonrası gibi bazı performans özelliklerinin ölçülmesinde faydalıdır.

Birçok tekstil malzemesinin kalınlık değeri, kalınlık ölçülürken numuneye uygulanan basınca bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Her durumda, görünen kalınlık uygulanan basınçla ters orantılı olarak değişir. Bu nedenle herhangi bir kalınlık değeri belirlenirken basıncın belirtilmesi önemlidir.

Test edilecek tekstil ürünü için kalınlık ölçümü için bir test yöntemi yoksa veya tekstil ürünü spesifikasyonunda veya sözleşme koşullarında aksi belirtilmedikçe, ASTM D1777 standardında açıklanan test yönteminin tamamı kullanılmalıdır.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. İnç-pound olarak belirtilen değerler yaklaşık olabilir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, tekstil malzemelerinin kalınlığı için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM D1777 standardı kapsamında test hizmeti almak için EUROLAB ile iletişime geçin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp