ASTM D1894 Plastik Film ve Kaplamanın Statik ve Kinetik Sürtünme Katsayıları için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D1894 Plastik Film ve Kaplamanın Statik ve Kinetik Sürtünme Katsayıları için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D1894 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D1894 standardı, belirtilen test koşullarında plastik film ve levhanın kendi veya diğer maddeler üzerinde kayarken başlama ve kayma sürtünme katsayılarının belirlenmesini kapsar.

ASTM D1894 Plastik Film ve Kaplamanın Statik ve Kinetik Sürtünme Katsayıları için Standart Test Yöntemi

Prosedür, hareketli bir düzlemle sabit bir kızağın veya sabit bir düzlemle hareketli bir kızağın kullanılmasına izin verir. Her iki prosedür de belirli bir numune için aynı sürtünme değerleri katsayılarını verir.

Kısmen bir silindir veya ırgat etrafına sarılmış plastik filmlerin sürtünme özellikleri için, ASTM Alt Komitesi G02.50'nin yetkisi altındaki Test Yöntemi G143'e bakılmalıdır.

Bu test yöntemiyle elde edilen test verileri, mühendislik tasarımında kullanım için alakalı ve uygundur. Bu teste bir seçenek olarak, kızak ortam sıcaklığındayken sadece düzlem ısıtılarak 23°C dışındaki sıcaklıklarda sürtünme katsayısı çalıştırılabilir. SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler bilgi amaçlıdır.

ASTM D1894 , plastik film ve kaplamanın statik (μ_s ) ve kinetik (μ_k ) sürtünme katsayılarını belirlemek için kullanılan standartlaştırılmış bir test yöntemidir. Plastik film, ambalaj endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bir malzemedir ve birçok gıda ambalajı türünü (üretim poşetleri, karton astarlar, et mühürlü ambalaj) ve gıda dışı ambalajları (zarf astarları, saksı toprağı çuvalları) içerir.

Plastik filmler ayrıca diğer endüstriler tarafından çöp torbaları, inşaat astarları ve serum torbaları gibi ürünler üretmek için kullanılır. Son kullanıcı için beklendiği gibi performans göstermelerini sağlamak için bu filmlerin sürtünme özellikleri karakterize edilmeli ve kontrol edilmelidir.

İnce filmleri ASTM D1894'e göre test ederken, yüksek veri yakalama hızına sahip bir test makinesi kullanmak önemlidir. Test olayları hızlı bir şekilde gerçekleşebileceğinden, düşük veri yakalama hızına sahip bir makine, verilerdeki önemli zirveleri ve dipleri kaçırabilir ve bu da yanlış bir ortalama güç değerine yol açabilir.

ASTM D1894'ü gerçekleştirmeden önce, ilgili ASTM yayınındaki tüm spesifikasyonu okumak önemlidir. Bu test yöntemi ISO 8295'e eşdeğer değildir ve sonuçlar iki yöntem arasında doğrudan karşılaştırılamaz.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, plastik film ve kaplamanın statik ve kinetik sürtünme katsayıları için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. EUROLAB, ASTM D1894 standardı kapsamında test hizmetleri verir bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp