ASTM D1907 Çile Yöntemi ile İpliğin Doğrusal Yoğunluğu (İplik Numarası) için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D1907 Çile Yöntemi ile İpliğin Doğrusal Yoğunluğu (İplik Numarası) için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D1907 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D1907 standardı, boyut ve esneme sınırlamalarına tabi olarak, paket biçimindeki her tür ipliğin lineer yoğunluğunun belirlenmesini kapsar. Tüm geleneksel iplik numaralandırma sistemlerinde iplik doğrusal yoğunluğunu ifade etmek için hazırlık yapılır.

ASTM D1907 Çile Yöntemi ile İpliğin Doğrusal Yoğunluğu (İplik Numarası) için Standart Test Yöntemi

Bu test yöntemi, iplik üzerindeki gerilim 0,25'ten 0,75 cN/tex'e [0,25 ila 0,75 gf/tex] yükseltildiğinde %5'ten daha az esneyen ipliklere uygulanabilir. Karşılıklı anlaşmayla ve belirtilenden daha düşük bir sarma geriliminin kullanılmasıyla, bu yöntem, yukarıdaki kuvvet altında %5'ten daha fazla esneyen ipliklerin doğrusal yoğunluğunu ölçmek için de uyarlanabilir.

Bu yöntem 2000 tex'ten daha ince ipliklere uygulanabilir. Bununla birlikte, belirtilen uzunluklardan daha kısa çileler ve ilgili tarafların kabul edebileceği alternatif sarma koşulları kullanılarak daha kalın ipliklere de uyarlanabilir.

Test edilen ipliğin nem içeriğini ve gerçek nem içeriğini veya apre içeriğini veya her ikisini hesaplamak için kullanılan prosedüre bağlı olarak, aşağıdaki seçeneklerden biri veya daha fazlası kullanılabilir.

Temizlenmemiş İplik

  • Tekstillerin test edilmesi için standart atmosfer ile dengede olan iplik
  • Fırında kurutulmuş iplik
  • Fırında kurutulmuş iplik artı ticari nem geri kazanımı

Yıkanmış İplik

  • Tekstillerin test edilmesi için standart atmosfer ile dengede olan temizlenmiş iplik
  • Fırında kurutulmuş, temizlenmiş iplik
  • Fırında kurutulmuş, temizlenmiş iplik artı ticari nem geri kazanımı
  • Fırında kurutulmuş, temizlenmiş iplik artı ticari pay (ticari nem geri kazanımı artı apre için pay)

İplik doğrusal yoğunluğunu belirlemek için kullanılan numuneler, ipliğin çile kopma mukavemetini belirlemek için de kullanılabilir. Dolayısıyla bu yöntem, her iki iplik özelliğini de belirlemek için izlenecek adımların sırasını sağlar.

SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler ayrı ayrı standart olarak kabul edilecektir. Her sistemde belirtilen değerler tam eşdeğer olmayabilir; bu nedenle, her sistem diğerinden bağımsız olarak kullanılmalıdır. İki sistemden elde edilen değerlerin birleştirilmesi, standartla uyumsuzlukla sonuçlanabilir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, çile yöntemi ile ipliğin doğrusal yoğunluğu (iplik numarası) için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM D1907 standardı kapsamında test hizmeti almak için EUROLAB ile iletişime geçin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp