ASTM D2240 Kauçuk Özelliği için Standart Test Yöntemi - Durometre Sertliği

ASTM Testleri

ASTM D2240 Kauçuk Özelliği için Standart Test Yöntemi - Durometre Sertliği

ASTM D2240 testi, durometreler olarak bilinen sekiz tip kauçuk sertlik ölçüm cihazını tanımlar: A, B, C, D, DO, O, OO ve M tipleri. Termoplastik elastomerler olarak sınıflandırılan maddelerin girinti sertliğini belirleme prosedürü, vulkanize (termoset) kauçuk, elastomerik malzemeler, hücresel malzemeler ve bazı plastikler de açıklanmaktadır.

ASTM D2240 Kauçuk Özelliği için Standart Test Yöntemi - Durometre Sertliği

Bu test yöntemi, özellikle Test Yöntemi D 1415'te açıklananlar olmak üzere, diğer girinti sertliği yöntemlerine ve alet türlerine eşdeğer değildir. Bu test yöntemi, kaplanmış kumaşların testi için geçerli değildir.

ASTM D2240 Tipik Test Parametreleri

  • Başlangıç ​​sertliği veya zamana bağlı sertlik: Genellikle başlangıç
  • Numune şekli: Düz ve homojen (doku yok)
  • Kullanılacak durometre skalası: En popüler durometre skalaları “A” ve “D” dir. Bir araya getirilen bu iki ölçek, kauçuktan naylona kadar bir sertlik aralığını kapsar.
  • Ürün başına numune sayısı: 1 numune, 5 okuma
  • Numune boyutları: 2” X 2” veya daha fazla, minimum 6,4 mm (0,25 inç) kalınlıkta
  • Şartlandırma ve test Sıcaklık: 23 ± 2 °C
  • Şartlandırma ve bağıl nem testi: %50 ± %5

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler bilgi amaçlıdır. SI'da belirtilen boyutların çoğu, 1975 Metrik Dönüşüm Yasası'ndan önce var olan enstrümantasyon, uygulama ve prosedürleri barındırmak için ABD Geleneksel Sisteminden doğrudan dönüşümlerdir.

Kütle, kuvvet veya boyutun belirlenmesi için kullanılan tüm malzemeler, aletler veya teçhizat, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü veya doğası gereği uluslararası kabul görmüş diğer kuruluşlara göre izlenebilirliğe sahip olacaktır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D2240 Kauçuk Özelliği için Standart Test Yöntemi - Durometre Sertliği kapsamında test hizmetleri de verilmektedir. Test ve sertifikasyon talepleriniz için laboratuvarımız EUROLAB ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp