ASTM D2414 Karbon Siyahı için Standart Test Yöntemi - Yağ Soğurma Sayısı (OAN)

ASTM Testleri

ASTM D2414 Karbon Siyahı için Standart Test Yöntemi - Yağ Soğurma Sayısı (OAN)

ASTM D2414 testi, karbon siyahının yağ emme sayısının belirlenmesini kapsar. Bir karbon siyahının yağ emme sayısı, karbon siyahı içeren kauçuk bileşiklerinin işleme ve vulkanize etme özellikleri ile ilgilidir.

ASTM D2414 Karbon Siyahı için Standart Test Yöntemi - Yağ Soğurma Sayısı (OAN)

Bu test yönteminde, bir absorptometrenin karıştırıcı odasındaki bir karbon siyahı örneğine sabit oranlı bir büret vasıtasıyla yağ eklenir. Numune yağı emdikçe, karışım, viskozitede bir artışla birlikte, serbest akış halinden yarı plastik bir aglomerasyon durumuna dönüşür. Bu artan viskozite, absorptometrenin tork algılama sistemine iletilir.

Karışımın viskozitesiönceden belirlenmiş bir tork seviyesine ulaştığında, absorptometre ve büret aynı anda kapanacaktır. Eklenen yağın hacmi doğrudan okuma büretinden okunur. Karbon karasının birim kütlesi başına yağ hacmi, yağ emme sayısıdır.

Ya DBP ya da parafin yağı, D 1765 Sınıflandırmasında bulunan N-serisi karbon karaları dahil olmak üzere standart peletlenmiş kalitelerle kullanım için kabul edilebilir. Bazı özel siyahlar ve toz siyahlar üzerinde parafin yağı kullanan OAN testi, DBP kullanılarak yapılan OAN testine kıyasla kabul edilemez farklılıklara neden olabilir. yağ Çalışmalar, her iki yağın da benzer hassasiyet gösterdiğini gösterse de, parafin yağı tehlikeli olmama avantajını sunar; FDA onaylı kaliteler bile mevcuttur. Her iki yağ için de (Kalibrasyon, Prosedür, Hesaplama ve Rapor), kullanım için seçilen yağ ile tutarlı olacaktır.

Tedarikçiler ve kullanıcılar arasındaki hakem testleri, parafin yağı için kesin
veriler elde edilene kadar DBP yağı kullanmalıdır.

Reaktiflerin Saflığı - tüm testlerde reaktif sınıfı kimyasallar kullanılacaktır. Aksi belirtilmedikçe, tüm reaktiflerin, söz konusu spesifikasyonların mevcut olduğu durumlarda, American Chemical Society'nin Analitik Reaktifleri Komitesi'nin spesifikasyonlarına uyması amaçlanmıştır.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler bilgi amaçlıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D2414 Karbon Siyahı için Standart Test Yöntemi - Yağ Soğurma Sayısı (OAN) kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp