ASTM D2444 Testi

ASTM Testleri

ASTM D2444 Testi

ASTM D2444, Termoplastik Boru ve Ek Parçaların Darbe Dayanımının Tup (Düşen Ağırlık) Aracılığıyla Belirlenmesine Yönelik Standart Uygulama, termoplastik boru ve ek parçalarının belirli darbe koşulları altında bir tup (düşen ağırlık) vasıtasıyla darbe direncinin belirlenmesini kapsar. Tup üzerinde geometrik konfigürasyonda farklılık gösteren üç adet değiştirilebilir vurucu burun kullanılır. İki numune tutucu tanımlanmıştır.

ASTM D2444 Testi

ASTM D2444, belirli şartlar altında darbe ucu (ağırlık düşürme) ile uygulanan darbeye karşı termoplastik boru ve ekleme parçalarının direncinin belirlenmesinde kullanılan süreçleri içerir. Darbe ucunun kütlesi 6, 12, 20 ya da 30 lbs (2.7, 5.4, 9.1 veya 13.6 kg) olacak ve en az 2 ft (0.6 m) ve en fazla 10 ft (3.0 m) yükseklikten bırakılmalı. Darbe ucu için üç değişebilir ek parça vardır. Tür A, yuvarlak uçlu bir huni, Tür B, göreceli düz yüzeyiyle bir silindir ve Tür C, yuvarlak uçlu 0.5’’ çapında bir çiviye sahiptir. Standart olarak iki çeşit destek (V bloğu ya da düz plaktan biri) tanımlanmıştır. Testin personele en az zarar verecek yada hiç zarar vermeyecek, kolay bir şekilde uygulanmasına imkan sağlayan ve makul derecede tekrarlanabilen sonuçlar veren test değişkenlerinin kombinasyonu kullanılmalıdır.

Termoplastik boru ve ekleme parçalarının darbe direnci uygulamanın kalitesi ve faaliyete uygunluğuyla ilgilidir. Bu ayrıca test edilen malzemenin taşınması ve döşenmesi esnasındaki kırılmalara karşı ve yeraltına gömülü olmayan uygulamalarda kullanım sırasındaki kırılmalara karşı dayanıklılığı hakkında göreceli bir ölçüm sağlayabilir. Bu testten elde edilen sonuçlar, ürün üzerindeki uygulamaların ve malzemedeki değişikliklerin ve boru ve ekleme parçalarına çevrenin etkilerinin ölçülmesi için ürün standartlarında darbe testi gereksinimlerinin tespit edilmesinde zemin oluşturmakta kullanılabilir.

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D2444 testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp