ASTM D256 Plastiklerin İzod Sarkaç Darbe Direncini Belirlemek için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D256 Plastiklerin İzod Sarkaç Darbe Direncini Belirlemek için Standart Test Yöntemleri

ASTM D256 testi, standartlaştırılmış makinelere monte edilmiş, standart numuneleri tek bir sarkaç salınımı ile kırmada plastiklerin standartlaştırılmış sarkaç tipi çekiçlere karşı direncinin belirlenmesini kapsar. Bu test yöntemleri için standart testler frezelenmiş çentikle yapılmış numuneler gerektirir.

ASTM D256 Plastiklerin İzod Sarkaç Darbe Direncini Belirlemek için Standart Test Yöntemleri

Test Yöntemleri A, C ve D'de çentik, sünek yerine kırılgan bir kırılma olasılığını artıran bir stres konsantrasyonu üretir. Test Yöntemi E'de darbe direnci, çentikli numunenin sıkma mengenesinde 180° ters çevrilmesiyle elde edilir. Tüm test yöntemlerinin sonuçları, numune genişliği birimi başına veya çentik altındaki kesit alanı birimi başına emilen enerji açısından rapor edilir.

Çentikli İzod Etkisi, sallanan bir sarkaçtan gelen darbeye karşı malzeme direncini ölçen tek nokta testidir. İzod darbesi, kırılmayı başlatmak ve numune kırılana kadar kırığı devam ettirmek için gereken kinetik enerji olarak tanımlanır. Izod örnekleri, numunenin çarpma üzerine deformasyonunu önlemek için çentiklenir. Bu test, bir malzemenin belirli darbe özelliklerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek veya malzemeleri genel tokluk için karşılaştırmak için hızlı ve kolay bir kalite kontrol kontrolü olarak kullanılabilir.

Numune sarkaç darbe test fikstürüne kenetlenir ve çentikli taraf sarkacın çarpıcı kenarına bakacak şekilde. Sarkaç serbest bırakılır ve numuneye çarpmasına izin verilir. Kırılma olmazsa, arıza meydana gelene kadar daha ağır bir çekiç kullanılır. Birçok malzeme (özellikle termoplastikler) düşük sıcaklıklarda daha düşük darbe mukavemeti sergilediğinden, malzemelerin amaçlanan son kullanım ortamını simüle eden sıcaklıklarda test etmek bazen uygundur.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler yalnızca bilgi içindir.

Bu standart, kullanımıyla ilgili varsa tüm güvenlik endişelerini ele almak için değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarını belirlemek ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D256 Plastiklerin İzod Sarkaç Darbe Direncini Belirlemek için Standart Test Yöntemleri kapsamında test hizmetleri de verilmektedir. Test ve sertifikasyon talepleriniz için laboratuvarımız EUROLAB ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp