ASTM D276 Tekstillerde Liflerin Belirlenmesi için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D276 Tekstillerde Liflerin Belirlenmesi için Standart Test Yöntemleri

EUROLAB laboratuvar ASTM D276 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D276 standardı, Amerika Birleşik Devletleri'nde ticari olarak kullanılan asetat, akrilik, anideks, aramid, asbest, pamuk, kupramonyun suni ipek, keten, florokarbon, bardak, kenevir, jüt, likosel, modakrilik, novoloid, naylon, nitril, olefin, polikarbonat, polyester, rami, viskon, saran, ipek, tayt, triasetat, şarap, vinyon ve yün tekstil liflerinin tanımlanmasını kapsar.

ASTM D276 Tekstillerde Liflerin Belirlenmesi için Standart Test Yöntemleri

Bu test yöntemleri, bileşimi bilinmeyen bir tekstil malzemesi örneğinde bulunan jenerik elyaf tiplerini tanımlamanın genel olarak güvenilir bir yoludur. Yöntemler genellikle aynı jenerik sınıftaki lifleri farklı üreticilerden ayırt etmek veya aynı jenerik sınıftaki farklı lif tiplerini bir üreticiden ayırt etmek için kullanışlı değildir.

Birçok lif, özelliklerini değiştirmek için üreticileri tarafından çeşitli şekillerde kimyasal olarak modifiye edilir. Bu tür modifikasyonların bu test yöntemlerinde kullanılan analizleri ciddi şekilde etkilemesi mümkündür. Bu güçlükleri tatmin edici bir şekilde çözmek için analistin kayda değer deneyimi ve titizliği gerekli olabilir.

Boyalar, yağlayıcılar ve parlatıcılar normalde analizleri engelleyecek kadar büyük miktarlarda mevcut değildir.

Bu test yöntemleri, sonuçların niteliksel doğası ve daha önce belirtilen sınırlamalar nedeniyle ticari gönderilerin kabul testleri için önerilmez.

Fiber tanımlamasının doğrulanması için fiziksel özelliklerin belirlenmesine yönelik standart kantitatif test yöntemlerinin kesinliği ve yanlılığı hakkındaki ifadeler için belirtilen test yöntemine bakın. Tanımlanan standart olmayan nicel test yöntemlerinin kesinliği ve yanlılığı, operatörün becerisinden büyük ölçüde etkilenir. Niteliksel tanımlama için test yöntemlerinin sınırlı kullanımı, tekniklerin kesinliğini ve yanlılığını belirlemek için gerekli olacak çabayı haklı çıkaramaz.

Çoğu üretici, belirli bir genel sınıfa ait çeşitli elyaf türleri sunar. Mukavemet, lineer yoğunluk, hacimlilik veya inert delustrantların mevcudiyetindeki farklılıklar normalde analitik testleri etkilemez, ancak kimyasal modifikasyonlar (belirli boyarmaddelerle artan boyanabilirlik gibi amaçlar için) kızılötesi spektrumları ve fiziksel özelliklerin bazılarını, özellikle de bazılarını etkileyebilir. erime noktası. Birçok genel lif sınıfı, belirli amaçlar için tasarlanmış çeşitli enine kesit şekilleriyle satılmaktadır. Bu farklılıklar, fiberin mikroskobik incelemesinde ortaya çıkacaktır ve kırılma indisleri ve çift kırılma ölçümlerine müdahale edebilir.

Kızılötesi spektrumlar ve çözünürlükler türler arasında ayrım yapmayacağından, çeşitli selülozik ve hayvansal lif türlerinin pozitif olarak tanımlanması için mikroskobik inceleme vazgeçilmezdir. Mikroskobik tanımlama için prosedürler AATCC Metod 20'de ve Referanslarda (4-12) yayınlanmıştır.

Kızılötesi spektroskopi ve çözünürlük ilişkileri ile yapılan analizler, suni liflerin tanımlanması için tercih edilen yöntemlerdir. Çözünürlüğe dayalı analiz şeması çok güvenilirdir. Kızılötesi teknik, çözünürlük test yöntemine faydalı bir ektir. Diğer yöntemler, özellikle mikroskobik inceleme, çoğu insan yapımı fiberin pozitif tanımlanması için genellikle uygun değildir ve öncelikle çözünürlük ve kızılötesi spektrum tanımlamalarını desteklemek için faydalıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, tekstillerde liflerin belirlenmesi için standart test yöntemleri hizmetleri vermektedir. ASTM D276 standardı kapsamında test hizmeti almak için EUROLAB ile iletişime geçin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp