ASTM D2794 Testi

ASTM Testleri

ASTM D2794 Testi

ASTM D2794, organik kaplamaların hızlı deformasyon (darbe) etkilerine karşı direnci için standart bir test yöntemidir. Bu test, uygun 24 gauge metal panellere organik kaplamalar uygulamayı ve kaplamayı ve ayrıca alt tabakayı deforme eden bir girintiyi indüklemek için belirli bir mesafeden standart bir ağırlığı düşürmeyi içerir.

ASTM D2794 Testi

ASTM D2794 testi uygulamasında, arızanın meydana gelebileceği nokta, ağırlığın düşürüldüğü mesafe artırılarak belirlenebilir. Boya filmleri tipik olarak çatlayarak parçalanır. Bakır sülfat veya iğne deliği detektörü gibi bir büyüteç kullanımı, çatlamanın daha iyi görüntülenmesini sağlamanın bir yoludur. Stereoskopik değerlendirmeler de kullanılabilir.

Bu test yöntemi genellikle numuneler güneşe maruz kalma yaşlandırması için ASTM G154 gibi hızlandırılmış bir yaşlandırma işlemine tabi tutulduktan sonra ve ısıyla yaşlandırma sonrasında gerçekleştirilir.

Substratlara uygulanan kaplamalar, ister yapımı sırasında ister kullanımları sırasında önemli ölçüde değişen etkilere maruz kalır. Bu test yönteminin, organik kaplamaların darbe direncinin, deforme olmuş kaplamada çatlama üretmek için gereken inç-pound sayısının tahmininde oldukça faydalı olduğu bulunmuştur.

ASTM D2794 testi için tipik Deneysel parametreler;

  • Numune/ürün sayısı: en az dört numune
  • Numunelerin hazırlanması: Prosedürünüze göre test edilecek malzemenin tek tip kaplamalarını 24 ayar (0,025 inç veya 0,63 mm) çelik panellere uygulayın.
  • Girinti türü: izinsiz giriş veya ekstrüzyon (doğrudan/dolaylı)
  • Alt tabaka için metal türü: belirtilecektir
  • Standart ağırlık: belirtilecek

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D2794 testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp