ASTM D2863 Oksijen İndeksi Testi

ASTM Testleri

ASTM D2863 Oksijen İndeksi Testi

ASTM D2863 Oksijen İndeksi Testi, yanıcı malzemelerin en ekonomik ve kesin kalite kontrol testidir. Yüksek düzeyde hassasiyetle birlikte kullanım kolaylığı, bu tekniği plastik ve elektrik kablo endüstrileri için birincil bir karakterizasyon ve kalite kontrol aracı haline getirmiştir ve birkaç askeri ve nakliye grubu tarafından belirtilmiştir. 

ASTM D2863 Oksijen İndeksi Testi

ASTM D2863 testi, malzemelerdeki mum benzeri yanmayı desteklemek için gereken minimum oksijen konsantrasyonunu belirler. Oksijen konsantrasyonu değerleri, Oksijen İndeksi (OI) veya tarihsel olarak Sınırlayıcı Oksijen İndeksi (LOI) olarak bilinir. Oksijen konsantrasyonu bir paramanyetik oksijen analizörü kullanılarak ölçülür ve dikey bir cam kolondan oksijen ve nitrojenin bağıl akışının değiştirilmesiyle kontrol edilir. Numuneler cam kolonun içinde dikey olarak desteklenir ve daha sonra numunenin üst kenarı ile temas edecek şekilde bir ateşleme kaynağı yerleştirilir ve geri çekilir.

Farklı malzeme türleri için standart tarafından farklı şekilde tanımlandığı gibi tutuşma meydana gelirse, bir sonraki numune için kolondaki oksijen konsantrasyonu azalır. Ateşleme başarısız olursa, bir sonraki numune için oksijen konsantrasyonu arttırılır. Bu sistematik yaklaşım, malzemenin yanmasını destekleyecek en düşük oksijen konsantrasyonu belirlenene kadar devam eder.

Örnek test prosedürüne göre, test numunesi bir cam bacaya dikey olarak yerleştirilir ve bacanın altından bir akışla oksijen / nitrojen ortamı oluşturulur. Test numunesinin üst kenarı tutuşturulur ve akıştaki oksijen konsantrasyonu alev artık desteklenmeyene kadar azaltılır.

Numune boyutu olarak, test edilen malzemenin türüne bağlı olarak test numunesi için 6 spesifikasyon vardır. Enjeksiyonla kalıplanmış numuneler için 80 ila 150 mm uzunluk, 10 mm genişlik ve 4 mm kalınlık tavsiye edilen boyuttur. Farklı malzemeler için sonuçlar yalnızca test benzer boyuttaki numuneler üzerinde yapılmışsa karşılaştırılmalıdır. Yüzde olarak Oksijen İndeksi, test edilen son oksijen konsantrasyonlarından hesaplanır. Test sonuçları, yalnızca bu test yönteminin koşulları altındaki test numunelerinin davranışıyla ilgilidir.

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D2863 testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp