ASTM D2982 Kullanılmış Yağlama Yağlarında Glikol Bazlı Antifriz Tespiti için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D2982 Kullanılmış Yağlama Yağlarında Glikol Bazlı Antifriz Tespiti için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D2982 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. Bu test yöntemleri, kullanılmış yağlama yağlarındaki (mineral baz) glikol bazlı antifrizin kalitatif tayinini, biri tablet formunda reaktifler ve diğeri laboratuvar raf reaktifleri kullanan iki prosedürle kapsar.

ASTM D2982 Kullanılmış Yağlama Yağlarında Glikol Bazlı Antifriz Tespiti için Standart Test Yöntemi

Prensip olarak test yöntemleri etilen glikolü tespit eder, ancak mevcut olabilecek diğer 1,2-glikolleri de tespit eder.

Olumlu bir sonuç alındığında ve kullanılmayan yağdan bir numune mevcut olduğunda, kullanılmayan yağ da test edilir ve referans olarak kullanılır.

Bu test yönteminin başlangıcından beri (1971), baz stok teknolojisinde ve katkı teknolojisinde birçok değişiklik olmuştur. Bu nedenle, mevcut olduğunda, yeni, kullanılmamış yağ veya aynı kullanılmış yağın antifriz içermediği bilinen bir numunesi referans olarak test edilir.

Glikolün bozulması veya termal olarak veya başka bir şekilde oksitlenmesi durumunda, karterlere glikol bazlı soğutma sıvısı sızıntıları tespit edilemeyebilir veya bu test yöntemleri kullanılarak düşük sapmaya neden olabilir.

Karterlerdeki koşullar, kirletici glikollerin, renk göstergesi reaksiyonunun meydana gelmeyeceği veya renk değişimini tetiklemeyecek şekilde yeterince önyargılı olduğu bir dereceye kadar oksitlenecek veya bozunacak şekilde olabilir.

Yağlama yağlarındaki soğutma sıvılarının veya soğutma sıvısı katkı maddelerinin tespiti için diğer test yöntemleri, tek başına bu test yöntemlerinden elde edilen sonuçlar yetersiz veya şüpheli ise kullanılmalıdır.

Şekerler ve şeker içeren maddeler gibi karbonhidratlar bazen sabotaj amacıyla kullanılmaktadır. Bu maddelerin varlığından şüpheleniliyorsa Prosedür A, bu etkileşimleri ortadan kaldırmak için bir değişiklik içerir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Bu standarda başka hiçbir ölçü birimi dahil edilmemiştir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D2982 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp