ASTM D3043 Eğilmede Yapısal Paneller için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D3043 Eğilmede Yapısal Paneller için Standart Test Yöntemleri

EUROLAB laboratuvar ASTM D3043 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. Bu test yöntemleri, yapısal panellerden veya 4 x 8 ft boyutuna kadar panellerden kesilen şeritlerin eğilme özelliklerini belirler.

ASTM D3043 Eğilmede Yapısal Paneller için Standart Test Yöntemleri

Kullanılan yapısal paneller, kontrplak, waferboard, yönlendirilmiş yonga levha ve kaplama ve ahşap bazlı katmanlardan oluşan kompozitleri içerir.

Yöntem seçimi, testin amacına, malzeme tipine ve ekipmanın mevcudiyetine göre belirlenecektir. Tüm yöntemler, mukavemet ve sertlik özellikleri bakımından nispeten tekdüze olan malzemeye uygulanabilir. Yoğunluk değişimleri, düğümler, düğüm delikleri, bozuk tane alanları, mantar saldırısı veya geniş büyüme değişimlerinin neden olduğu bir panel içinde mukavemet veya sertlik değişimlerine sahip olduğundan şüphelenilen malzemeyi test etmek için yalnızca Yöntem C kullanılmalıdır.

Bununla birlikte, Yöntem B, etkilerin tam panellere kolayca yansıtıldığı kontrplak panellerdeki çekirdek boşlukları ve kaplama derzleri gibi belirli özellikleri değerlendirmek için kullanılabilir. Metot C, genellikle test materyalinin boyutunun izin verdiği durumlarda tercih edilir. Büyük sapmaların meydana geldiği Yöntem A, B veya D ile test edilen başarısız numunelere uygulanan momentler, nominal değerden önemli ölçüde daha büyük olabilir. Yaklaşık bir düzeltme yapılabilir.

Yöntem A, Merkez Nokta Eğme Testi: Bu yöntem, elastik ve mukavemet özellikleri bakımından üniform olan malzemeye uygulanabilir. Toplam sapma ve ondan hesaplanan elastisite modülü, kesme deformasyonuna atfedilebilen nispeten sabit bir bileşen içerir. Kontrollü çalışmalarda panel boyunca özellikleri aynı şekilde etkileyen birçok değişkenin araştırılması ve büyük numune yöntemiyle test edilen kusurları içeren büyük panellerden kesilen küçük, hatasız kontrol numunelerini test etmek için çok uygundur.

Yöntem B, İki Noktalı Eğilme Testi: Bu yöntem, Yöntem A gibi, kontrollü çalışmalarda panel boyunca mukavemet ve elastik özellikleri tek tip olarak etkileyen faktörlerin araştırılması ve parçadan kesilen küçük, hatasız kontrol numunelerinin test edilmesi için uygundur. Bununla birlikte, parmak bağlantılarının, kaplama bağlantılarının ve boşluklarının ve tamamen yük noktaları arasına yerleştirilebilen ve etkileri tam panel genişliğine kolayca yansıtılabilen diğer özelliklerin etkilerini belirlemek için kullanılabilir. Bu yöntemden elde edilen eğilme ve elastisite modülü sadece eğilme gerilimi ile ilgilidir ve bir kesme bileşeni içermez. Nominal moment kullanıldığında kopma modülünde önemli hatalar meydana gelebilir.

Yöntem C, Büyük Panel Testi: Bu yöntem, standart tam boyutlu paneller üzerindeki etkileri açısından düğümlerin, düğüm deliklerinin, eğimli damar alanlarının ve yamaların etkilerini değerlendirmek için idealdir. Numune boyutu yeterli olduğunda tek tip veya şeffaf malzemeyi test etmek için eşit derecede uygundur. Numune boyutu ve belirli minimumların üzerindeki yayılma oldukça esnektir. Ekipman mevcut olduğunda tercih edilir.

Yöntem D, Kalite Güvencesi için Eğme Testi: Yöntem A gibi bu yöntem, eğilme mukavemeti ve sertlik özelliklerini etkileyen faktörlerin araştırılması için çok uygundur. Ayrıca Yöntem A gibi, bu yöntem de merkez nokta basit açıklık testi konfigürasyonunda küçük numuneler kullanır. Bu yöntem, yöntemi kalite güvencesi için çok uygun kılan bir açıklık oranı, numune genişliği, test fikstürü ve test hızı kullanır. Yöntem, yönlendirilmiş şerit levhanın kalite güvence testi için sıklıkla kullanılır.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler sadece bilgi amaçlı verilmiştir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D3043 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp