ASTM D3107 Streç İpliklerden Dokunan Kumaşların Streç Özellikleri için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D3107 Streç İpliklerden Dokunan Kumaşların Streç Özellikleri için Standart Test Yöntemleri

ASTM D3107 testi, belirli bir gerilim ve uzatmadan sonra streç ipliklerden kısmen veya tamamen dokunmuş kumaşların kumaş streç miktarının, kumaş büyümesinin ve kumaş geri kazanımının belirlenmesini kapsar.

ASTM D3107 Streç İpliklerden Dokunan Kumaşların Streç Özellikleri için Standart Test Yöntemleri

Bu test yöntemleri, test edilen kumaşla yapılan giysilerin kullanım sırasında sergilemesi beklenebilecek esneme, büyüme ve geri kazanım özelliklerini belirlemek için kullanılır. Laboratuvar arası hassasiyetin zayıf olduğu bilindiğinden, ticari gönderilerin kabul testi için bu test yöntemleri önerilmez.

Bu test yöntemleri, yüksek esneme (yüzde 12'den fazla) ve düşük gerilimden (360 g/cm veya 2 lb/in'e kadar kumaş genişliği) iyi geri kazanım özellikleri sergileyen dokuma kumaşlarla kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Üzerinde anlaşmaya varıldığında, bu test yöntemleri yukarıda gösterilen streç özellikleri içinde sınırlar gösteren streç olmayan ipliklerden kısmen veya tamamen dokunan kumaşlar için kullanılabilir.

Bu test yöntemleri, tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılan iki gerilim seçeneğinin kullanılmasına izin verir; 1,35 kg (3 lb.) ve 1,8 kg (4 lb). Kumaş streç, kumaş büyümesi ve kumaş geri kazanımı için çeşitli hesaplamalar dahildir ve bireysel spesifikasyonlar gerektiğinde ayrı ayrı kullanılabilir.

Bu test yöntemleri, D 5035 Test Yöntemi ile kapsanan dokuma kumaşların kırılma uzamasını ölçmek için kullanılmamalıdır.

İki veya daha fazla laboratuvar için bildirilen test sonuçları arasında pratik öneme sahip farklılıklar varsa, bu laboratuvarlar tarafından, aralarında istatistiksel bir önyargı olup olmadığını belirlemek için, yetkin istatistiksel yardım kullanılarak karşılaştırmalı testler yapılmalıdır. Mümkün olduğunca homojen olan, farklı test sonuçlarının elde edildiği malzemeden alınan ve test için her laboratuvara rastgele eşit sayıda atanan test örneklerini kullanın. İki laboratuvardan elde edilen test sonuçları, test serisinden önce seçilen bir olasılık düzeyinde, eşleşmeyen veriler için istatistiksel bir test kullanılarak karşılaştırılmalıdır. Bir önyargı bulunursa, nedeni bulunmalı ve düzeltilmeli veya bu malzeme için gelecekteki test sonuçları bilinen önyargı göz önünde bulundurularak ayarlanmalıdır.

Bazı streç kumaşlar sadece dolum yönünde streç ipliklerle inşa edilmiştir. Sonuç olarak, bu kumaşlar için sadece dolum yönünün test edilmesi gerekir.

SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak ayrı olarak kabul edilmelidir. Metin içinde, inç-pound birimleri parantez içinde gösterilir. Her sistemde belirtilen değerler tam eşdeğer değildir; bu nedenle, her sistem diğer sistemden bağımsız olarak kullanılacaktır. İki sistemdeki değerlerin birleştirilmesi, belirtimle uyumsuzlukla sonuçlanabilir.

Bu standart, kullanımıyla ilişkili varsa tüm güvenlik endişelerini ele almayı gerektirmez. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarını belirlemek ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D3107 Streç İpliklerden Dokunan Kumaşların Streç Özellikleri için Standart Test Yöntemleri kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp