ASTM D3306 Otomobil ve Hafif Hizmet İçin Glikol Bazlı Motor Soğutma Sıvısı İçin Testler

ASTM Testleri

ASTM D3306 Otomobil ve Hafif Hizmet İçin Glikol Bazlı Motor Soğutma Sıvısı İçin Testler

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM D3306-20 standardında, otomobillerde veya diğer hafif hizmet soğutma sistemlerinde kullanılan etilen glikol veya propilen glikol bazlı motor soğutma sıvıları için gereklilikler açıklanmaktadır.

ASTM D3306 Otomobil ve Hafif Hizmet İçin Glikol Bazlı Motor Soğutma Sıvısı İçin Testler

Motor soğutma sıvıları şu durumlarda donma, kaynama ve korozyona karşı koruma sağlamak için etkin bir şekilde çalışacaklardır:

Konsantreler su içinde hacimce yüzde 40 ila yüzde 70 konsantrasyonda kullanıldığı zaman
Önceden seyreltilmiş glikol bazlı motor soğutma sıvıları hacimce yüzde 50 veya daha yüksek motor soğutma sıvısı konsantresi kullanıldığı zaman ya da daha fazla seyreltme yapılmadan kullanıldığı zaman
Söz konusu standart çerçevesinde soğutma sıvıları şu şekilde sınıflandırılmaktadır:

  • Soğutucu tipi I: Etilen glikol bazlı konsantre
  • Soğutucu tipi II: Propilen glikol bazlı konsantre
  • Soğutucu tipi V: Gliserin içeren etilen glikol bazlı konsantre
  • Soğutucu tipi III: Etilen glikol ön seyreltme hacimce yüzde 50 veya daha yüksek motor soğutma sıvısı konsantresi
  • Soğutucu tipi IV: Propilen glikol ön seyreltme hacimce yüzde 50 veya daha yüksek motor soğutma sıvısı konsantresi
  • Soğutucu tipi VI: Hacimce yüzde 50 veya daha yüksek motor soğutma sıvısı konsantresi içeren etilen glikol bazlı ön seyreltme

Bu standart, yeni veya kullanılmamış bileşenlerden hazırlanan motor soğutma sıvılarının performans bilgisine dayanmaktadır. Aynı zamanda, ASTM E1177 standardının gerekliliklerini karşılaması koşuluyla, geri dönüştürülmüş veya yeniden işlenmiş kullanılmış soğutucu veya yeniden işlenmiş endüstriyel kaynaklı glikolden üretilen glikol kullanılarak hazırlanan motor soğutucuları için de geçerlidir.

Genel olarak etilen glikol veya propilen glikol esaslı sıvılar, motorların soğutma sistemlerine katıldığı zaman soğutucunun donma noktasını düşüren, kaynama noktasını yükselten ve paslanmayı önleyen homojen kimyasal sıvılardır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, ASTM D3306-20 Otomobil ve hafif hizmet için glikol bazlı motor soğutma sıvısı için standart şartname standardı çerçevesinde test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp