ASTM D3359 Bant Testiyle Yapışma Derecelendirmesi için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D3359 Bant Testiyle Yapışma Derecelendirmesi için Standart Test Yöntemi

Bu standart, filmde yapılan kesikler üzerine basınca duyarlı bant uygulayarak ve çıkararak nispeten sünek kaplama filmlerinin metalik substratlara yapışmasını değerlendirmek için prosedürleri kapsar.

ASTM D3359 Bant Testiyle Yapışma Derecelendirmesi için Standart Test Yöntemi

Test Yöntemi A, öncelikle sahada kullanıma yöneliktir, Test Yöntemi B ise laboratuvar veya mağaza ortamlarında kullanım için daha uygundur. Ayrıca, Test Yöntemi B, daha geniş aralıklı kesimler kullanılmadıkça ve alıcı ile satıcı arasında açık bir anlaşma olmadıkça 125 um'den (5 mil) daha kalın filmler için uygun kabul edilmez.

Bu standart, bir kaplamanın bir alt tabakaya yapışmasının kullanıcının uygulaması için yeterli olup olmadığını değerlendirmek için kullanılır. Daha karmaşık ölçüm yöntemlerinin gerekli olduğu daha yüksek yapışma seviyeleri arasında ayrım yapmazlar.

Bu standart, içerik olarak ISO 2409'a benzerdir (ancak teknik olarak eşdeğer değildir).

Çok katlı sistemlerde, kaplama sisteminin alt tabakaya yapışmasının belirlenememesi için katlar arasında yapışma hatası meydana gelebilir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.


EUROLAB Laboratuvar test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize ASTM D3359 test standardı kapsamında akredite laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp