ASTM D3359 Bant Testiyle Yapışma Derecelendirmesi Için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D3359 Bant Testiyle Yapışma Derecelendirmesi Için Standart Test Yöntemleri

ASTM D3359 testi, filmde yapılan kesikler üzerine basınca duyarlı bant uygulayarak ve çıkararak nispeten sünek kaplama filmlerinin metalik substratlara yapışmasını değerlendirmek için prosedürleri kapsar.

ASTM D3359 Bant Testiyle Yapışma Derecelendirmesi Için Standart Test Yöntemleri

Test Yöntemi A, öncelikle sahada kullanıma yöneliktir, Test Yöntemi B ise laboratuvar veya mağaza ortamlarında kullanım için daha uygundur. Ayrıca, Test Yöntemi B, daha geniş aralıklı kesimler kullanılmadıkça ve alıcı ile satıcı arasında açık bir anlaşma olmadıkça 125 um'den (5 mil) daha kalın filmler için uygun kabul edilmez.

Bu test yöntemi, bir kaplamanın bir alt tabakaya yapışmasının kullanıcının uygulaması için yeterli olup olmadığını değerlendirmek için kullanılır. Daha karmaşık ölçüm yöntemlerinin gerekli olduğu daha yüksek yapışma seviyeleri arasında ayrım yapmazlar.

Bu test yöntemi, içerik olarak ISO 2409'a benzerdir (ancak teknik olarak eşdeğer değildir). Çok katlı sistemlerde, kaplama sisteminin alt tabakaya yapışmasının belirlenememesi için katlar arasında yapışma hatası meydana gelebilir.

Her iki test de kaplamanın alt tabakaya keskin bir bıçakla belirli bir desende çizilmesi, basınca duyarlı bir bant uygulanması ve ardından bandın yüzeyden hızla çekilmesiyle gerçekleştirilir. Kaplama 5 milden daha kalın olduğunda, filmde bir X-kesim (her bir bacak yaklaşık 1.5 inç uzunluğunda) yapılır.

Kaplama kalınlığı 5 milden az olduğunda, her yönde altı veya on bir kesimle çapraz kesimli bir kafes deseni oluşturulur. 2 mil kalınlığa kadar olan kaplamalar için 1 mm aralıklı on bir kesi yapılır. 2 mil ile 5 mil kalınlık arasındaki kaplamalar için, 2 mm aralıklı altı kesi yapılır. Her iki yöntem için de, düz kesimler ve X-kesim durumunda kesişme noktasında (30-45°) doğru açıyı sağlamak için bir çelik veya başka bir sert metal düz kenar veya şablon önerilir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler bilgi amaçlıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D3359 Bant Testiyle Yapışma Derecelendirmesi Için Standart Test Yöntemleri kapsamında test hizmetleri de verilmektedir. Test ve sertifikasyon talepleriniz için laboratuvarımız EUROLAB ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp