ASTM D3363 Kalemle Film Sertliği için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D3363 Kalemle Film Sertliği için Standart Test Yöntemi

ASTM D3363 testi, bir substrat üzerindeki organik kaplamanın film sertliğinin, bilinen sertliğin kurşunlarını veya kalem uçlarını çizme açısından hızlı ve ucuz bir şekilde belirlenmesi için bir prosedürü kapsar. Bu test yöntemi, içerik olarak ISO 15184'e benzer (ancak teknik olarak eşdeğer değildir).

ASTM D3363 Kalemle Film Sertliği için Standart Test Yöntemi

Kalem sertliği ölçümleri, kaplama endüstrisi tarafından uzun yıllardır net ve pigmentli organik kaplama filmlerinin sertliğini belirlemek için kullanılmaktadır. Bu test yöntemi, özellikle ısı kullanılarak kurutulduğunda, bu kaplamaların tedavisini belirlemek için de kullanılmıştır.

Bu test yöntemi özellikle geliştirme çalışmalarında ve tek bir laboratuvarda üretim kontrol testlerinde yararlıdır. Panellerin yanı sıra farklı kalemler kullanıldığında elde edilen sonuçların farklı laboratuvarlar arasında değişebileceği kabul edilmelidir. Kullanılan kurşunun sertliğini ve izlenen tekniği standartlaştırmak için her türlü çaba gösterilmelidir.

Bu test yöntemi satın alma sözleşmesi için temel olarak kullanılırsa, alıcı ve satıcı arasında belirli bir dizi hakem kalemi üzerinde anlaşmaya varılması durumunda maksimum hassasiyet elde edilecektir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler yalnızca bilgi içindir.

Bu standart, kullanımıyla ilgili varsa tüm güvenlik endişelerini ele almak için değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarını belirlemek ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D3363 Kalemle Film Sertliği için Standart Test Yöntemi kapsamında test hizmetleri de verilmektedir. Test ve sertifikasyon talepleriniz için laboratuvarımız EUROLAB ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp