ASTM D3363 Testleri

ASTM Testleri

ASTM D3363 Testleri

ASMT D3363, kurşun kalem veya çizim uçları kullanarak bir kaplamanın sertliğini değerlendirmek için tasarlanmış bir test yöntemidir. Kaplamanın kürlenmesi de bu standartla değerlendirilebilir. Son olarak, bu test protokolü , malzemenin sertliğinin zaman içindeki gelişimini karakterize etmek için bir hızlandırılmış yaşlandırma testinden sonra kullanılabilir . Örneğin, ASTM G155 uygulamasına dayanan ASTM D7869, ASTM D3363 ile eşleştirilebilecek bir yöntem örneğidir. EUROLAB, boya test hizmetlerinin bir parçası olarak ASTM D3363 testlerini akredite olarak gerçekleştiriyor.

ASTM D3363 Testleri

Bir kalem sertliği testi ile film sertliğinin değerlendirilmesi;

ASTM D3363 kalem testi

Bu test protokolünün amacı, kalem sertliği ölçümlerini kullanarak kaplanmış bir filmin sertliğini belirlemektir. Bu yöntem, sabit bir kuvvet uygulanarak, sertliği bilinen bir kalemle 45o açıyla çizilmeye çalışıldıktan sonra kaplamanın yüzey estetiğinin değerlendirilmesinden oluşur. Bu işlem, iki uç noktaya ulaşılana kadar sertlik ölçeğinde daha düşük olan bir kalemle tekrarlanır. Birincisi filmi kesilmeden bırakacak en sert kurşun kalem, ikincisi ise numuneyi çizmeyecek sertlikteki kurşun kalemdir. Son olarak,

Bu test yapılırken dikkate alınması gereken ana faktörler, film kalınlığı ve kalem tipidir.
ASTM D 3363'e göre çizik sertlik ölçümleri yapabilmektedir. Sabit basınç ve çeşitli sertliklerde kurşun kalem uçları kullanır. Çeşitli sertlik derecelerine sahip olan uçlar, sabit bir basınç altında ve yüzeye sabit bir açıyla test edilen yüzey üzerinde hareket ettirilir. Yüzeye zarar veren kurşun kalem ucunun sertlik derecesi çizik sertliği ölçüsü olarak alınır.

ASTM D3363

Alet, ağırlığı düz kurşun kalem ucu tarafından uygulanan basınç yaklaşık 300 gram olacak şekilde düzenlenmiş iki silindir üzerinde taşınan bir kurşun kalem tutucudan oluşur. Aleti numunenin üzerine itmek için bir tutamak sağlanmıştır. 6B'den 6H'ye kadar derecelerde on dört kurşun kalem kullanılır. Kalem uçları kolayca değiştirilebilir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp