ASTM D3410 Desteklenmeyen Mastar Kesitli Polimer Matris Kompozit Malzemelerin Basınç Özellikleri İçin Kesme Yükü İle Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D3410 Desteklenmeyen Mastar Kesitli Polimer Matris Kompozit Malzemelerin Basınç Özellikleri İçin Kesme Yükü İle Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM D3410 / D3410M-16e1 standardında sunulan test yöntemi, malzeme spesifikasyonları, araştırma ve geliştirme, kalite güvencesi ve yapısal tasarım ve analiz için sıkıştırma özelliği verileri üretmek üzere tasarlanmıştır. Kısaca bu standart, polimer matrisli kompozit malzemelerin sıkıştırma özelliklerini belirlemektedir. Basınç tepkisini etkileyen ve bu nedenle raporlanması gereken faktörler şunları içerir: malzeme, malzeme hazırlama ve yerleştirme yöntemleri, numune istifleme sırası, numune hazırlama, numune şartlandırma, test ortamı, numune hizalama ve kavrama, test hızı, sıcaklıkta süre, boşluk içeriği ve hacim yüzdesi takviyesi.

ASTM D3410 Desteklenmeyen Mastar Kesitli Polimer Matris Kompozit Malzemelerin Basınç Özellikleri İçin Kesme Yükü İle Standart Test Yöntemi

Söz konusu test yönteminden elde edilecek özellikler şunlardır:

  • Nihai basınç dayanımı
  • Nihai basınç gerilmesi
  • Sıkıştırma (doğrusal veya kiriş) elastisite modülü
  • Sıkıştırmada Poisson oranı
  • Geçiş gerilimi

Söz konusu test yöntemi, yüksek modüllü fiberlerle güçlendirilmiş polimer matrisli kompozit malzemelerin düzlem içi sıkıştırma özelliklerini tespit etmek için uygulanmaktadır. Kompozit malzeme formları, test yönüne göre sürekli fiber veya süreksiz fiber takviyeli kompozitlerle sınırlıdır. Bu test yöntemi, tek yönlü bant, ıslak çekme yerleştirme, tekstil ürünleri ve kısa lifler veya benzer ürün formlarından yapılan kompozit ürünlere uygulanabilir.

ASTM D3410 standardının kesme yüklemesi ile polimer matrisli kompozit malzemelerin basınç özellikleri, basınç dayanımı, gerinim, poisson oranı ve modülü dahil olmak üzere malzeme verileri sağlamaktadır. Kısaca bu test yöntemi ile, kama kavrama arayüzlerinde numuneye sıkıştırma kuvveti uygulamakta ve düzlem içi sıkıştırma özellikleri belirlenmektedir. Testler uygulanırken, en az biri test ekseni boyunca hareket eden ve iki yükleme hızına sahip, evrensel bir test makinesi kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz, çeşitli sektörlerdeki işletmeler için verdiği sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, ASTM D3410 / D3410M-16e1 Desteklenmeyen mastar kesitli polimer matris kompozit malzemelerin basınç özellikleri için kesme yükü ile standart test yöntemi standardı çerçevesinde test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp