ASTM D3634 Motor Soğutma Sıvılarında Eser Klorür İyonu için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D3634 Motor Soğutma Sıvılarında Eser Klorür İyonu için Standart Test Yöntemi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte ASTM D3634 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemi, ağırlıkça %0,6'ya kadar merkaptobenzotiazol mevcudiyetinde, 5 ila 200 ppm aralığındaki motor soğutma sıvılarındaki klorür iyonunun tayinini kapsar.

ASTM D3634 Motor Soğutma Sıvılarında Eser Klorür İyonu için Standart Test Yöntemi

Gümüş iyonu ile reaksiyona giren diğer malzemeler karışacaktır. Merkaptobenzotiyazol yerine ariltriazol içeren motor soğutma sıvılarındaki klorür, hidrojen peroksit ile ön işlem yapılmadan doğrudan bu test yöntemiyle belirlenebilir.

Numune önce merkaptobenzotiyazolü çözünür, müdahale etmeyen sülfonata oksitlemek için 12 ila 13 pH değerinde sulu hidrojen peroksit ile işlenir. Muamele edilen numune buzlu asetik asit içinde çözülür ve seyreltik standart gümüş nitrat çözeltisi ile potansiyometrik olarak titre edilir. Bu sistemdeki gümüş klorürün çözünürlüğü, test yönteminin çok düşük sınırında uygun bir bükülme elde edilmesini önlemek için yeterli olduğundan, buzlu asetik asit çözücüye kasıtlı olarak bir miktar klorür eklenir ve ardından kör titrasyonla düzeltilir.

Bu test yöntemi, normal olarak aynı zamanda gümüş nitrat ile çözünmeyen gümüş tuzları oluşturarak titrasyona müdahale edecek ortak korozyon inhibitörü, merkaptobenzotiyazol veya ilgili merkaptanları içeren motor soğutma sıvılarında çok düşük seviyelerde klorür iyonunun belirlenmesine izin verir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart kabul edilecektir. Bu standarda başka hiçbir ölçü birimi dahil değildir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D3634 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp