ASTM D3822 Tek Tekstil Elyaflarının Çekme Özellikleri için Test

ASTM Testleri

ASTM D3822 Tek Tekstil Elyaflarının Çekme Özellikleri için Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D3822 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart, test numunelerinin bir çekme test makinesine monte edilmesine izin vermek için yeterli uzunluktaki doğal ve sentetik tek tekstil liflerinin çekme özelliklerinin ölçülmesini kapsar.

ASTM D3822 Tek Tekstil Elyaflarının Çekme Özellikleri için Test

Bu test yöntemi, ipliklerden veya kıtıklardan alınan sürekli (filament) ve süreksiz (esnek) liflere veya filamentlere de uygulanabilir. Test edilecek lifler kıvrım içerdiğinde veya kıtık veya iplikler kabarma, kıvrım veya tekstüre işlemine tabi tutulmuşsa, kıvrımın çıkarılmasından sonra gerilme özellikleri belirlenir.

Bu test yöntemine dahil olan ipliklerden veya kıtıklardan alınan filamentlerin testi, orijinal olarak devam etmeyen Test Yöntemi D 2101'de kapsanmıştır.

"Elyaf" ve "filament" kelimeleri bu test yöntemi boyunca birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Bu test yöntemi, aynı zamanda, ipliklerden çıkarılan elyaflara veya daha sonra kumaş haline getirilmiş ipliklerden de uygulanabilir. İplik ve üretim proseslerinin liflerin çekme özelliklerini etkileyebileceği veya değiştirebileceği bilinmelidir. Sonuç olarak, ipliklerden alınan veya kumaşa işlenmiş ipliklerden alınan lifler üzerinde belirlenen çekme özellikleri, iplik veya kumaş üretim süreçlerine tabi tutulmadan önce aynı liflerden farklı olabilir.

Bu test yöntemi, tek tekstil liflerinin kopma kuvvetini ve kopma uzamasını ölçmek ve kopma mukavemetini, başlangıç modülünü, kiriş modülünü, tanjant modülünü, belirtilen uzamada çekme gerilimini ve kopma tokluğunu hesaplamak için yönergeler sağlar.

Hem koşullandırılmış hem de ıslak tekli liflerin çekme özelliklerinin ölçülmesine yönelik prosedürler dahildir. Test yöntemi, çok çeşitli koşullar altında yapılan testlere uygulanabilir.

Test numunesinin uzunluğu azaldıkça, çekme dayanımının artması muhtemeldir, ancak belirlenen çekme özelliklerinin doğruluğu azalabilir, bu da test numunelerinin sayısını artırma ihtiyacını gerektirebilir. Bu, özellikle uzama ölçümüne bağlı özellikler için geçerlidir, çünkü daha kısa uzunluklar, her iki kelepçenin çeneleri içinde test numunelerinin kayma ve gerilmesinin nispi etkisini arttırır.

Kabul edilebilir metrik birimlerde veya diğer birimlerde belirtilen değerler ayrıca standart olarak kabul edilecektir. Her sistemde belirtilen değerler tam eşdeğer olmayabilir; bu nedenle her sistem, değerleri hiçbir şekilde birleştirmeden diğerinden bağımsız olarak kullanılmalıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D3822 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp