ASTM D395 Kauçuk Sıkıştırma Özelliği için Test Standardı

ASTM Testleri

ASTM D395 Kauçuk Sıkıştırma Özelliği için Test Standardı

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından yayınlanan ASTM D395 standardı, kauçuğun hava veya sıvı ortamda basınç gerilmelerine maruz kalacağı uygulamalarda kullanılması amaçlanan kauçuğun testini kapsar. Özellikle makine montajlarında kullanılan kauçuk, titreşim damperleri ve contalar için geçerlidir.

ASTM D395 Kauçuk Sıkıştırma Özelliği için Test Standardı

ASTM D395 Test Standardı;

Havada Sabit Kuvvet Altında Sıkıştırma Seti
Havada Sabit Sapma Altında Sıkıştırma Seti
Malzeme Sertliği Göz önünde bulundurularak Havada Sabit Sapma Altında Sıkıştırma Seti test yöntemi kapsanmaktadır.

Test yönteminin seçimi isteğe bağlıdır, ancak test sonuçlarının korelasyonunun istenebileceği hizmetin doğasına dikkat edilmelidir. Ayrıntılı bir spesifikasyonda aksi belirtilmedikçe, Test Yöntemi B kullanılacaktır. Test Yöntemi B, 90 IRHD'den daha sert vulkanizatlar için uygun değildir. SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilecektir.

ASTM D395 için örnek hesaplamalar yüzde olarak verilmiştir. Esasen, test çalıştırılır ve sıkıştırmadan bu yana ne kadar geri sıçradığını bulmak için numune yüksekliği ölçülür. Hesaplama, kalıcı olarak kaybedilen yükseklik miktarını tanımlayacak şekilde belirtilir. Böylece, bir numune orijinal yüksekliğinin sadece %80'ine geri dönüyorsa, sıkıştırma seti %20 olarak verilir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D395 kauçuk sıkıştırma özelliği için test standardı kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp