ASTM D4048 Yağlama Gresinden Kaynaklanan Bakır Korozyonunun Tespiti için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D4048 Yağlama Gresinden Kaynaklanan Bakır Korozyonunun Tespiti için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D4048 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D4048 standardı, yağlama gresinin bakıra karşı aşındırıcılığının tespitini kapsar. Bakır Korozyon testi, bir gresin zamanla temas ettiği metal yüzeyleri koruyacağından emin olmak için bir gres bakır korozyon testi olarak bilinir.

ASTM D4048 Yağlama Gresinden Kaynaklanan Bakır Korozyonunun Tespiti için Standart Test Yöntemi

Test, teknisyenin bir bakır şerit örneğini parlatmasıyla başlar. Numune daha sonra, belirli bir süre boyunca belirli bir sıcaklıkta bir fırında veya sıvı banyosunda ısıtılan sıkıca paketlenmiş bir gres numunesine tamamen daldırılır. Yaygın olarak kullanılan test koşulları, 24 saat +/- 5 dakika boyunca 100°C +/- 1°C'dir. Ürün uygulamanıza göre hem zaman hem de sıcaklık koşulları değişebilir.

Bu ısıtma süresinin sonunda, teknisyen bakır şeridi gresten çıkaracak, fazla gresi silecek ve ardından bakır kuponu aseton ile yıkayacaktır. Bakır şerit daha sonra görsel olarak ASTM Bakır Şerit Korozyon Standartları ile karşılaştırılır. Bu test özneldir, çünkü sonuçlar testi yapan tek tek teknisyenin gözleri tarafından belirlenir.

Teknisyen sonuçları ASTM aralıklarına göre bir sayı ve ardından bir harf olarak rapor edecektir. Bu aralıklar yeni cilalanmış, hafif kararmış (1a ila 1b), orta kararmış (2a ila 2e), koyu kararmış (3a ila 3b) ve korozyon (4a ila 4c) içerir.

Bu test genellikle otomotiv şirketleri için, korozyon erken rulman arızalarına neden olabileceğinden, bakır veya bakır alaşımları içeren rulmanlar gibi parçaların yağlanması için bir yağlayıcının ne kadar uygun olduğunu belirlemek için yapılır. Bu test, gresin, gresin kendisinden başka faktörlerin neden olduğu bakır korozyonunu önleme kabiliyetini veya gresin bakır varlığında stabilitesini ölçmese de, gresin metal yüzeyini korumasını sağlar.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. SI birimlerinden sonra parantez içinde verilen değerler sadece bilgi amaçlıdır ve standart olarak kabul edilmez.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, yağlama gresinden kaynaklanan bakır korozyonunun tespiti için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM D4048 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp