ASTM D4060 Taber Aşınma Gereksinimleri Test Standardı

ASTM Testleri

ASTM D4060 Taber Aşınma Gereksinimleri Test Standardı

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından yayınlanan ASTM D4060 standardı, taber aşındırıcı ile organik kaplamaların aşınma direncini test eder. Bu tür test yöntemi 1930'larda hızlandırılmış aşınma testi yapmak için tanıtıldı. Basitliği ve etkinliği, cihazın dünya çapında çok çeşitli ürünler üzerinde çok sayıda test protokolü ve spesifikasyon için geniş çapta benimsenmesine yardımcı oldu.

ASTM D4060 Taber Aşınma Gereksinimleri Test Standardı

ASTM D4060'a göre test, sabit bir hızda yatay olarak dönen bir döner tablaya düz bir numunenin monte edilmesini içerir. Her biri bir aşındırma tekerleğini destekleyen iki kol, daha sonra, her bir tekerleğin yüzeye temas etmesi için indirilir. Teste başlamadan önce, aşınmış malzemeyi numunenin yüzeyinden çıkarmak için tekerlekler arasına bir “emme kolu” indirilir. Döner tabla daha sonra, belirtilen döngü sayısı için veya belirli bir kaplama kütlesi kayboluncaya veya tekerlekler alt tabakayı açığa çıkarmaya başlayana kadar, tekerleklerin numunenin yüzeyine karşı zorlayıcı sürtünme-aşınma hareketini döndürmeye başlar. Micom, Yüzey Kaplamaları test hizmetlerinin bir parçası olarak ASTM D4060'a Taber aşındırıcı testi sunar.

ASTM D4060, düz, sert test numunelerine uygulanan organik kaplamaların aşınma direncini ölçmek için kullanılır. ASTM D1044, hizmet sırasında beklenen tipik aşınmaya bağlı olarak optik özelliklerini koruma kapasitelerini değerlendirmek için şeffaf plastik malzemeler için kullanılır.

ASTM D4060'a göre aşınma direnci, genellikle belirli sayıda döngüden sonra bir ağırlık veya kaplama kalınlığı kaybı olarak ölçülür. Varsayılan olarak her kol 250 g uygulamak için yüklenir. her tekerleğe basın. Kullanılan ürüne/özelliklere bağlı olarak bu ağırlık 500g veya 1000g'a yükseltilebilir. Aşındırıcı diskler, az ya da çok aşındırıcı etki için farklı kumlarda mevcuttur.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D4060 taber aşınma gereksinimleri test standardı kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp