ASTM D4168 Testi

ASTM Testleri

ASTM D4168 Testi

ASTM D4168 Yerinde Köpük Yastıklama Malzemelerinin İletilen Şok Özellikleri için Standart Test Yöntemleri

ASTM D4168 'in amacı, yerinde köpük ambalaj malzemelerinin şok emicinin ne kadar iyi olduğunu belirlemektir. Bu standart için önerilen iki test yöntemi vardır. Bunlar:

ASTM D4168 Testi

  • Test Yöntemi A: serbest düşüşlü paket düşme test cihazı
  • Test Yöntemi B: şok test cihazı

Bu yöntemlerden herhangi biri kullanılabilir. Bununla birlikte, mutlaka aynı sonuçları vermeyeceklerini belirtmek önemlidir. Testler, paket düşmeye veya darbelere maruz kaldığında test bloğuna iletilen ivmeleri ölçecektir. Test, yerinde köpük ambalaj malzemesinin koruyucu kapasitesinin belirlenmesinde faydalıdır. Yöntem, plastik film, köpük ve genellikle ambalajlama için kullanılan kutuyu kullanmayı içerir.

Fiziksel test örneğiyle ilgili tüm verilerin kaydedilmesi çok önemlidir. Numunelerin saha performansının bir göstergesi olması için temsili kalitede olması gerekir. Testten önce numunelerin en az 24 saat dinlenmeleri tavsiye edilir. Bu, köpüğün ambalaja döküldükten sonra sertleşme ve stabilize olma şansına sahip olmasını sağlar.

Test örneğini hazırlamak için:

  • Değiştirilmiş serbest yükselen alt yastık imalatı - köpük kutunun altına dağıtılmalı, ardından bariyer filmini köpüğün üzerine yerleştirin ve test bloğunu köpük yükselecek şekilde konumlandırın. Köpüğün, gerçek ambalajı temsil etmesine izin verecek şekilde dağıtıldığından emin olmak önemlidir. Aşırı yoğun olmamalı veya büyük boşlukları olmamalıdır.
  • Önceden katlanmış alt yastık imalatı - köpük, konteynerin dışına doğru boyutları sağlayacak bir blok ile kalıplanabilir. Yine, çok yoğun olmayacak ve büyük boşluklara sahip olmayacak şekilde uygun miktarda köpüğün dağıtıldığından emin olun.

Test makineleri ASTM D4168 standartlarına uygun olarak kurulmalıdır. Paket testten önce şartlandırılmalıdır. Dengeye ulaşmak için yeterince uzun şartlandırılmalıdır. 

Raporda her şeyin yer alabilmesi için test boyunca doğru ölçümler tutmak önemlidir. Test laboratuvarı, testin sonuçlarını detaylandıran bir rapor hazırlayacaktır. Bu rapor, ASTM standardında belirtilen yönergeleri izleyecektir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp