ASTM D4253 Titreşimli Bir Tablo Kullanan Zeminlerin Maksimum İndeks Yoğunluğu ve Birim Ağırlığı için Standart Test

ASTM Testleri

ASTM D4253 Titreşimli Bir Tablo Kullanan Zeminlerin Maksimum İndeks Yoğunluğu ve Birim Ağırlığı için Standart Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D4253 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart, dikey olarak titreşen bir masa kullanılarak kohezyonsuz, serbest drenajlı zeminlerin maksimum indeks kuru yoğunluğunun birim ağırlığının belirlenmesini kapsar.

ASTM D4253 Titreşimli Bir Tablo Kullanan Zeminlerin Maksimum İndeks Yoğunluğu ve Birim Ağırlığı için Standart Test

Terminoloji ile ilgili Bölüm 3'te verilen uygulanabilir tanımla tutarlı olması için bu standardın başlığında ve kalan kısımlarında "kuru öncesi yoğunluk veya birim ağırlık kullanılmamıştır .Bu standartta açıklanan test aparatı, gravimetrik veya inç-pound sistemindeki değerler kullanılarak geliştirilmiş ve üretilmiştir. Bu nedenle, inç-pound birimlerinde verilen test cihazı boyutları ve kütlesi standart olarak kabul edilir.

Hem kütle birimini (lbm) hem de kuvvet birimini (lbf) temsil etmek için pound kullanmak mühendislik mesleğinde yaygın bir uygulamadır. Bu, dolaylı olarak iki ayrı birim sistemini birleştirir; yani, mutlak sistem ve yerçekimi sistemi. İki ayrı inç-pound biriminin kullanımını tek bir standart içinde birleştirmek bilimsel olarak istenmeyen bir durumdur. Bu standart, inç-pound sistemi ile uğraşırken yerçekimi birimleri sistemi kullanılarak yazılmıştır. Bu sistemde pound (lbf), bir kuvvet (ağırlık) birimini temsil eder. Ancak, teraziler veya teraziler kütleyi ölçer; ve ağırlık hesaplanmalıdır. İnç-pound sisteminde, 1 lbf'nin 1 lbm'ye eşit olduğunu varsaymak yaygındır. Raporlama yoğunluğu bu standarda uygunsuzluk olarak görülmemekle birlikte,Sonuçlar kuvvet veya stresi belirlemek için kullanılabileceğinden birim ağırlıklar hesaplanmalı ve raporlanmalıdır.

Yoğunluk ve birim ağırlık terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır. Yoğunluk birim hacim başına kütle iken birim ağırlık birim hacim başına kuvvettir. Bu standartta yoğunluk sadece SI birimlerinde verilmektedir. Yoğunluk belirlendikten sonra birim ağırlık, SI veya inç-pound birimleri veya her ikisi olarak hesaplanır.

Maksimum indeks yoğunluğunu/birim ağırlığını belirlemek için aşağıdaki gibi alternatif yöntem sağlanmıştır:

  • Fırında kurutulmuş toprak ve elektromanyetik, dikey olarak titreşen bir masanın kullanılması.
  • Islak toprak ve elektromanyetik, dikey olarak titreşen bir masa kullanılması.
  • Fırında kurutulmuş toprak ve eksantrik veya kam tahrikli, dikey olarak titreşen bir masanın kullanılması.
  • Islak toprak ve eksantrik veya kam tahrikli dikey olarak titreşen bir masanın kullanılması.
  • Kullanılacak yöntem, testi atanan kişi tarafından belirtilmelidir.Kullanılacak tablonun tipine, mevcut ekipmana göre karar verilmesi muhtemeldir.
  • Elektromanyetik tabloların, eksantrik veya kam tahrikli tablolardan biraz daha yüksek maksimum indeks yoğunluğu birim ağırlığı değerleri verdiğini gösteren kanıtlar vardır.

Yeni bir işe başlarken veya toprak tiplerinde bir değişiklikle karşılaşıldığında hem kuru hem de ıslak yöntemlerin uygulanması önerilir, çünkü ıslak yöntem önemli ölçüde daha yüksek maksimum indeks değerleri verebilir. Bazı zeminler için yoğunluk/birim ağırlık. Böyle daha yüksek bir maksimum indeks yoğunluğunun, minimum indeks yoğunluğu birim ağırlığı ile birlikte düşünüldüğünde, Test Yöntemleri D4254'ün nispi yoğunluğun değerini önemli ölçüde etkilediği görülecektir. Tarlada karşılaşılan bir toprak için hesaplanmıştır. Sonuçların genellikle daha hızlı alınabilmesi nedeniyle kuru yöntem sıklıkla tercih edilirken, genel bir kural olarak, değerin kullanımını/uygulamasını önemli ölçüde etkileyecek maksimum indeks yoğunlukları/birim ağırlıklar ürettiği belirlenirse ıslak yöntem kullanılmalıdır.

Bu test yöntemleri, hala kohezyonsuz, serbest drenaj özelliklerine sahip olmaları koşuluyla, kuru kütle olarak %15'e kadar, 200 No'lu (75-μm) elekten geçen toprak parçacıkları içerebilen topraklara uygulanabilir. Ayrıca, bu test yöntemleri, kuru kütle olarak toprak parçacıklarının %100'ünün 3 inç'i geçtiği topraklara uygulanabilir. (75 mm) elek.

Bu deney yöntemlerinin amaçları doğrultusunda, topraklar, serbest drene olmaları koşuluyla, doğal olarak oluşan kohezyonsuz topraklar, işlenmiş parçacıklar veya doğal toprakların kompozitleri veya karışımları ya da doğal ve işlenmiş parçacıkların karışımları olarak kabul edilecektir.

Bu test yöntemleri, iyi tanımlanmış bir nem-yoğunluk ilişkisinin belirgin olmadığı darbeli sıkıştırma ile elde edilenden, kohezyonsuz, serbest drenajlı zeminler için tipik olarak daha yüksek bir maksimum kuru yoğunluk birim ağırlık üretecektir. Bununla birlikte, %5 ila %15 arasında ince taneler içeren bazı zeminler için, darbeli sıkıştırmanın kullanılması , uygun bir maksimum indeks yoğunluğunun/birim ağırlığının ne olduğunu değerlendirmede faydalı olabilir.

EUROLAB, üreticilere ASTM D4253 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp