ASTM D4332 Testi

ASTM Testleri

ASTM D4332 Testi

ASTM D4332 Test için Kapları, Paketleri veya Ambalaj Bileşenlerini Şartlandırmak için Standart Uygulama

ASTM D4332 testinin kapsamı, saha koşullarını simüle etmek için kullanılabilecek standart, özel koşullandırma ve test ortamları sağlamaktır. Kabın, paketin veya ambalajın karşılaşacağı koşullar taklit edilir.

ASTM D4332 Testi

ASTM D4332, istenen testten önce bir paketi koşullandırmak için kullanılır. Genellikle transit simülasyon testleri yapılırken koşullandırma için kullanılır. ASTM D4332, test materyalinin maruz kalacakları atmosfer ile dengeye ulaşması için koşullandırma prosedürlerini açıklar.

Sıcaklık ve nem değiştiğinde, kap ve ambalaj yapmak için kullanılan birçok malzeme fiziksel şekli değiştirir. Bu nedenle, paket ölçülebilen tekrarlanabilir fiziksel özellikler üretecek bir süre boyunca tutarlı bir atmosferde tutulmalıdır. Seçilen koşullar tarihsel olarak kabul edilmiş bir standart veya özel laboratuvar koşulu olabilir. Özel koşullar zorunlu olarak gerçek alan koşulları değildir. Bununla birlikte, alan koşullarını, paketler ve malzemeler üzerindeki etkiler gerçek saha performansı ile ilişkili olacak şekilde simüle ederler.

Sıcaklık ve bağıl nemi ölçerken mümkün olduğunca doğru ve etkili olmaya çalışmak önemlidir. Ölçümler, test örneğine mümkün olduğunca yakın yapılmalıdır. Koşullu alandaki çeşitli noktalarda sıcaklık ve bağıl nemin farklı olabileceğini unutmayın. Hava sirkülasyonunun olmaması, kontrolör için koşulların örnekten farklı olmasına neden olabilir.

ASTM D4332 dört test aparatı gerektirir;

  • Oda (veya kabin) - Bu aparat, örnek numunenin belirtilen koşullardaki dolaşım havasına ayrı ayrı maruz kalabilmesi için yeterli büyüklükte olmalıdır.
  • Kontrol Aparatı - Bu, tolerans sınırları dahilinde, oda boyunca gerekli / belirtilen sıcaklık ve bağıl nem koşullarını korumak için kullanılır.
  • Higrometre - Higrometre bağıl nemi ölçmek için kullanılır. Bu cihaz% + / - 2 bağıl neme karşı hassas olmalıdır. Bağıl nemin doğrudan ölçülmesi veya higrometrenin test edilmesi için bir psikrometre de kullanılabilir.
  • Termometre- Termometre sıcaklığı ölçmek için kullanılır. Sıcaklığı 0.1 ° C veya 1.2 ° içinde doğru bir şekilde ölçebildiği için herhangi bir sıcaklık ölçüm cihazı kullanılabilir. Yine, doğrudan ölçüm veya termometreyi test etmek için bir psikrometre (kuru termometre) kullanılabilir.

ASTM, ASTM D4332 altında koşullandırma yapılırken izlenmesi gereken bir prosedür sağlamıştır.

Kaplar, paketler veya ambalaj bileşenleri edinin. Şartlandırma için gerekli olan numune sayısı, test için gerekli olan sayı ile belirlenecektir. Bu numuneler, nemdeki% 40'tan fazla değişikliklerden etkilenen malzemelerden (sunta gibi) yapılmışsa ön koşullandırma gerektirebilir. Sulu bir yapıştırıcı ile kapatılmış ambalajlar, yapıştırıcıdaki suyun kondisyonlamayı etkilememesi için önceden iyice kapatılmalıdır.

Test örneği daha sonra şartlandırma odasına (odaya) yerleştirilmelidir. Paket, belirli test prosedürünün gerektirdiği süre boyunca odada kalmalıdır. Bir testin bir süre belirtmemesi durumunda, numune koşullara en az 72 saat veya dengeye ulaşmak için gereken süreye (72 saatten daha kısa veya daha uzun olabilir) kadar maruz kalmalıdır. Paket, tüm yüzeylerin kondisyonlama atmosferine maruz kalacağı şekilde desteklenmelidir.

Mümkünse, test belirtilen şartlandırma atmosferi içinde yapılmalıdır. Bununla birlikte, bu mümkün değilse, test şartlandırma atmosferinden numune alındıktan hemen sonra test yapılmalıdır. Son olarak, test tesisi ASTM D4332 standartlarında belirtilen kapsamlı bir rapor sunacaktır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp