ASTM D445 Şeffaf ve Opak Sıvıların Kinematik Viskozitesi ve Dinamik Viskozitenin Hesaplanması için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D445 Şeffaf ve Opak Sıvıların Kinematik Viskozitesi ve Dinamik Viskozitenin Hesaplanması için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D445 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D445 standardı, hem şeffaf hem de opak sıvı petrol ürünlerinin kinematik viskozitesinin (v) belirlenmesi için, bir sıvı hacminin kalibre edilmiş bir cam kılcal viskozimetreden yerçekimi altında akması için geçen süreyi ölçerek bir prosedürü belirtir. Dinamik viskozite, η, kinematik viskozitenin, ν, sıvının yoğunluğu, ρ ile çarpılmasıyla elde edilebilir.

ASTM D445 Şeffaf ve Opak Sıvıların Kinematik Viskozitesi ve Dinamik Viskozitenin Hesaplanması için Standart Test Yöntemi

Bu test yönteminden elde edilen sonuç, numunenin davranışına bağlıdır ve öncelikle kesme gerilimi ve kesme oranlarının orantılı olduğu sıvılara uygulanmaya yöneliktir (Newton akış davranışı). Bununla birlikte, viskozite kayma hızı ile önemli ölçüde değişirse, farklı kapiler çaplardaki viskozimetrelerden farklı sonuçlar elde edilebilir. Bazı koşullar altında Newtonian olmayan davranış sergileyen artık fuel oiller için prosedür ve kesinlik değerleri dahil edilmiştir.

Bu test yönteminin kapsadığı kinematik viskozite aralığı, tüm sıcaklıklarda 0,2 mm² /s ile 300.000 mm²/s arasındadır. Hassasiyet, yalnızca hassasiyet bölümünün dipnotlarında gösterildiği gibi bu malzemeler, kinematik viskozite aralıkları ve sıcaklıklar için belirlenmiştir.

Cıva birçok düzenleyici kurum tarafından merkezi sinir sistemi, böbrek ve karaciğer hasarına neden olabilecek tehlikeli bir madde olarak belirlenmiştir. Cıva veya buharı sağlığa zararlı olabilir ve malzemeler için aşındırıcı olabilir. Cıva ve cıva içeren ürünlerle çalışırken dikkatli olunmalıdır.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Kinematik viskozite için bu test yönteminde kullanılan SI birimi mm²/s'dir ve dinamik viskozite için bu test yönteminde kullanılan SI birimi mPa·s'dir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, şeffaf ve opak sıvıların kinematik viskozitesi ve dinamik viskozitenin hesaplanması için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM D445 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp