ASTM D4491 Geçirgenliğe Göre Geotekstillerin Su Geçirgenliği için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D4491 Geçirgenliğe Göre Geotekstillerin Su Geçirgenliği için Standart Test Yöntemleri

EUROLAB laboratuvar ASTM D4491 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D4491 standardı, sıkıştırılmamış durumda standart test koşulları altında geçirgenlik açısından jeotekstilin hidrolik iletkenliğini (su geçirgenliğini) belirlemeye yönelik prosedürleri kapsar.

ASTM D4491 Geçirgenliğe Göre Geotekstillerin Su Geçirgenliği için Standart Test Yöntemleri

Dahil edilen üç prosedür vardır: bir su akışı aparatı kullanan sabit basınç ve düşen basınç yöntemleri ve bir hava akışı aparatı kullanan hava akışı yöntemi. Geçirgenlik, sabit veya düşen yük testi ile belirlenir.

Sabit Yük Testi

Test süresince numune üzerinde 50 mm (2 inç) su yüksekliği korunur. Akış miktarı zamana karşı ölçülür. Sabit basınç testi, jeotekstilin içinden suyun akış hızı o kadar büyük olduğunda kullanılır ki düşen basınç testinde zamana karşı basınç değişimi okumalarını elde etmek zordur.

Düşen Yük Testi

Jeotekstilden bir su sütununun akmasına izin verilir ve zamana karşı basınç değişikliklerinin okumaları alınır. Jeotekstilden suyun akış hızı, doğru okumalar elde etmek için yeterince yavaş olmalıdır.

SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak ayrı olarak kabul edilmelidir. Her sistemde belirtilen değerler mutlaka tam eşdeğerler değildir; bu nedenle standarda uygunluğu sağlamak için her sistem diğerinden bağımsız olarak kullanılmalı ve iki sistemden elde edilen değerler birleştirilmemelidir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, geçirgenliğe göre geotekstillerin su geçirgenliği için standart test yöntemleri hizmetleri vermektedir. ASTM D4491 standardı kapsamında test hizmeti almak için EUROLAB ile iletişime geçin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp