ASTM D4530 Karbon Kalıntısı Tayini için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D4530 Karbon Kalıntısı Tayini için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D4530 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. Bu test yöntemi, petrol malzemelerinin belirli koşullar altında buharlaştırılması ve pirolizinden sonra oluşan karbon kalıntısı miktarının belirlenmesini kapsar ve bu tür malzemelerin nispi kok oluşturma eğilimi hakkında bir miktar gösterge sağlaması amaçlanır.

ASTM D4530 Karbon Kalıntısı Tayini için Standart Test Yöntemi

Bu test yöntemi, atmosfer basıncında damıtıldığında kısmen ayrışan petrol ürünlerine uygulanabilir ve %0,10 ila %30 (m/m) karbon kalıntı değerleri için test edilmiştir. Ağırlıkça % 0.10 (m/m) kalıntısının altında olması beklenen numuneler, şişe yükünün %90'ını (V/V) çıkarmak için damıtılmalıdır. Kalan %10'luk taban daha sonra bu test yöntemiyle karbon kalıntısı açısından test edilir.

Test yöntemi D482 ile tanımlandığı gibi kül oluşturan bileşenler veya numunede bulunan uçucu olmayan katkı maddeleri, karbon kalıntı değerine eklenecek ve rapor edilen toplam karbon kalıntı değerinin bir parçası olarak dahil edilecektir.

Ayrıca dizel yakıtta, amil nitrat, heksil nitrat veya oktil nitrat gibi alkil nitratların varlığı, işlenmemiş yakıtta gözlenenden daha yüksek bir karbon kalıntı değerine neden olur ve bu da, yakıtın kok oluşturma eğilimi konusunda hatalı sonuçlara yol açabilir. Yakıtta alkil nitratın varlığı test yöntemi D4046 ile tespit edilebilir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Bu standarda başka hiçbir ölçü birimi dahil edilmemiştir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D4530 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp