ASTM D4533 Geotekstillerin Yamuk Yırtılma Mukavemeti için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D4533 Geotekstillerin Yamuk Yırtılma Mukavemeti için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D4533 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D4533 standardı, yamuk yöntemiyle dokunmuş veya dokunmamış geotekstillerde yırtılmaya devam etmek veya yaymak için gereken kuvveti ölçmek için kullanılan bir indeks testidir. Kalite kontrol ve kabul testi için yararlı olmakla birlikte, yamuk yırtılma testi tüm tasarım uygulamaları için gerekli tüm bilgileri sağlamaz ve diğer test yöntemleri kullanılmalıdır.

ASTM D4533 Geotekstillerin Yamuk Yırtılma Mukavemeti için Standart Test Yöntemi

Bu test yöntemi, dokunmuş kumaşlar, dokunmamış kumaşlar, katmanlı kumaşlar, örme kumaşlar ve geotekstil uygulamaları için kullanılan keçeleri içeren çoğu geotekstil için geçerlidir.

Yamuk gözyaşı yöntemi, gözyaşının numunenin genişliği boyunca yayılması için makul olarak tanımlanmış bir kurs boyunca gerginlik üreten bir testtir. Dokuma kumaşlar için yamuk yırtılma mukavemeti, öncelikle kelepçelere kavranan ipliklerin özellikleri ile belirlenir. Dokunmamış kumaşlarda, bireysel lifler az çok rastgele yönlendirildiği ve uygulanan yük yönünde bir miktar yeniden yönlendirme yeteneğine sahip olduğu için, daha fazla yeniden yönlendirmeye karşı direnç aynı anda bir veya daha fazla lifi yırtmak için gereken kuvvetten daha fazla olduğunda maksimum yamuk yırtılma mukavemetine ulaşılır.

Yamuk yırtılma mukavemeti yöntemi, aynı kumaştaki farklı kumaşların veya farklı yönlerin bağıl yırtılma direncini tahmin etmek için yararlıdır.

Bu test yöntemi ticari gönderilerin kabul testi için kullanılabilir; ancak laboratuvar arası hassasiyetle ilgili bilgiler eksik olduğundan dikkatli olunması tavsiye edilir. Karşılaştırmalı testler önerilebilir.

Ticari gönderilerin kabul testi için bu test yöntemini kullanırken bildirilen test sonuçlarındaki farklılıklardan kaynaklanan bir anlaşmazlık durumunda, alıcı ve tedarikçi laboratuvarları arasında istatistiksel bir önyargı olup olmadığını belirlemek için karşılaştırmalı testler yapmalıdır. Önyargının araştırılması için yetkin istatistiksel yardım önerilir.

Minimum olarak, iki taraf mümkün olduğunca homojen ve söz konusu türdeki birçok malzemeden gelen bir grup test örneği almalıdır. Test numuneleri daha sonra test için her laboratuvara eşit sayıda rastgele atanmalıdır. İki laboratuvardan elde edilen ortalama sonuçlar, uygun Öğrenci t testi ve teste başlamadan önce iki taraf tarafından seçilen kabul edilebilir bir olasılık düzeyi kullanılarak karşılaştırılmalıdır. Bir önyargı bulunursa, nedeni bulunmalı ve düzeltilmeli veya alıcı ve tedarikçi gelecekteki test sonuçlarını bilinen önyargı ışığında yorumlamayı kabul etmelidir.

Geotekstil kumaşların çoğu bu test yöntemi ile test edilebilir. Yapısına bağlı olarak, belirli bir kumaş için sıkma tekniklerinin bazı modifikasyonları gerekebilir. Kelepçelerde kaymalarını veya kelepçelere sıkıştırılmaları sonucu zarar görmelerini önlemek için güçlü kumaşlar veya cam elyaflardan yapılmış kumaşlarla özel adaptasyon gerekebilir.

Bu test yöntemi sabit traverse hızı (CRT) veya sabit ekstensiyon hızı (CRE) tipi gerilim makineleri ile kullanılabilir. Ancak, CRT makinesi ile CRE makinesi arasında genel bir korelasyon olmayabilir. Sonuç olarak, bu iki gerilim test cihazı birbirinin yerine kullanılamaz. Tartışma durumunda CRE makinesi galip gelecektir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Bu standarda başka ölçü birimi dahil değil.

Bu standart, kullanımıyla ilgili varsa tüm güvenlik endişelerini ele almak için değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarını belirlemek ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, geotekstillerin yamuk yırtılma mukavemeti için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM D4533 standardı kapsamında test hizmeti almak için EUROLAB ile iletişime geçin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp