ASTM D4587 Boya ve İlgili Kaplamaların Floresan UV Kondüsyonuna Maruz Kalmalarına İlişkin Standart Uygulama

ASTM Testleri

ASTM D4587 Boya ve İlgili Kaplamaların Floresan UV Kondüsyonuna Maruz Kalmalarına İlişkin Standart Uygulama

ASTM D4587 standardı, UV testi ile hızlandırılmış bir yaşlandırma için gerekli test koşullarının seçimini açıklar ve ayrıca numunenin hazırlanmasını ve sonuçların değerlendirilmesini de kapsar. Sonuç olarak, bu yöntem nem, ısı ve güneş ışığının numunenin fiziksel ve optik özellikleri üzerindeki etkilerini araştırmayı sağlar.

ASTM D4587 Boya ve İlgili Kaplamaların Floresan UV Kondüsyonuna Maruz Kalmalarına İlişkin Standart Uygulama

Standart, uzun bir süre boyunca dış ortam koşullarına maruz kaldığında CTP muhafazalarımızın dış bütünlüğüne ve görünümüne dayanmaktadır. Son olarak, bu uygulama UV floresan lambaların kullanımına dayanmaktadır ve bu nedenle ASTM G154 ve ISO 4892-3 standartlarına dayanmaktadır.

Bu test protokolünün amacı, güneş ışığının, nemin ve ısının numune üzerindeki yansımalarını belirlemek ve özelliklerini koruma yeteneğini değerlendirmektir. Bu kapasiteyi karakterize etmek için, UV testi yoluyla numunede özellik değişikliklerini hızlandırmak gerekir. Aparatın uygun çalışma koşullarının seçilmesiyle, kaplamanın özelliklerinin gelişimini hızlandırılmış bir hızda incelemek mümkündür ve toplanan veriler, bir hızlandırma faktörü kullanılarak numunenin performansını yansıtmak için kullanılabilir.

Ancak bu standart, yerel hava olaylarının neden olduğu bozunmayı karakterize etmek için uygun değildir. Bu testi çalıştırırken dikkate alınması gereken ana faktörler şunlardır: maruz kalma süresi ve sıcaklık.

Gereken numune sayısı en az üçtür ve tipik test koşulları aşağıda listelenmiştir. Her test döngüsü, ASTM D4587 standardının tablo 1'inde tanımlanmıştır.

Parametreler Özellikler
Koşullandırma koşulları 23 ± 2 °C (73 ± 3 °F)
%50 ± %5 bağıl nem
Şartlandırma periyodu 24h (Pişmiş ve radyasyonla kürlenen kaplamalar)
7 gün (Diğer tüm kaplamalar)
Maruz kalma süresi Tanımlanmalıdır
Test döngüleri Döngü 1 (Otomotiv kaplamaları)
Döngü 2 (Endüstriyel bakım boyaları)
Döngü 3 (Dış cephe ahşap kaplamaları)
Döngü 4 (Genel metal kaplamalar)

ASTM D4587 testi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sizi bugün malzeme test laboratuvarımızla iletişime geçmeye davet ediyoruz. Sorularınızı yanıtlamak ve özel malzeme testi gereksinimleriniz konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp