ASTM D4603 Poli(Etilen Tereftalat) (PET) Malzemelerin Doğal Viskozitesini Cam Kapiler Viskozimetre ile Belirlemek için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D4603 Poli(Etilen Tereftalat) (PET) Malzemelerin Doğal Viskozitesini Cam Kapiler Viskozimetre ile Belirlemek için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D4603 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D4603 standardı, bir cam kapiler vasıtasıyla 60/40 fenol/1,1,2,2-tetra kloroetan çözeltisi içinde %0,50 konsantrasyonda çözünen poli(etilen tereftalat) (PET)'in doğal viskozitesinin belirlenmesi içindir. Bu solvent karışımındsa çözünmeyen yüksek kristalli PET formları farklı bir prosedür gerektirecektir.

ASTM D4603 Poli(Etilen Tereftalat) (PET) Malzemelerin Doğal Viskozitesini Cam Kapiler Viskozimetre ile Belirlemek için Standart Test Yöntemi

Bu test yöntemiyle elde edilen doğal viskozite değerleri, Test Yöntemi D5225'te açıklanan diferansiyel viskometri kullanılarak elde edilenlerle karşılaştırılabilir. Doğal viskozite, bir polyester reçinesinin bileşimi ve molekülesr ağırlığı ile ilişkilendirilebilir. Reçinenin işlenebilirliği ve son özelliklerinin istenen aralıkta kalması için kontrol edilmelidir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler bilgi amaçlıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Cıva, birçok düzenleyici kurum tarafından ciddi tıbbi sorunlara neden olabilecek tehlikeli bir madde olarak belirlenmiştir. Cıva veya buharının sağlığa zararlı ve malzemeler için aşındırıcı olduğu kanıtlanmıştır. Cıva ve cıva içeren ürünlerle çalışırken dikkatli olunmalıdır. Ek bilgi için geçerli ürün Güvenlik Veri Sayfasına (SDS) bakın. Kullanıcılar, eyaletinize veya ülkenize cıva ve/veya cıva içeren ürünler satmanın yasalarca yasaklanabileceğini bilmelidir.

Bu standart ve ISO 1628-5 aynı konuyu ele alır, ancak teknik içerik bakımından farklılık gösterir. Bu ISO standardı, PET için solvent seçeneği sunar. Bu ASTM test yönteminde belirtilen solvent, ISO yöntemindeki seçeneklerden biridir. ISO ayrıca 1B yerine Tip 1C Ubbelohde viskozimetresini kullanır ve doğal viskoziteden ziyade viskozite numarasını bildirir.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, poli(Etilen Tereftalat) (PET)'in doğal viskozitesini cam kapiler viskozimetre ile belirlemek için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM D4603 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp