ASTM D4632 Kapma Kırma Yükü ve Geotekstillerin Uzaması için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D4632 Kapma Kırma Yükü ve Geotekstillerin Uzaması için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D4632 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D4632 standardı, kapma yöntemini kullanarak geotekstillerin kırılma yükünü (tutma mukavemeti) ve uzamasını (kapma uzama) belirlemek için bir prosedür sağlayan bir indeks testidir. Bu test yöntemi örme kumaşlar için uygun değildir ve alternatif test yöntemleri kullanılmalıdır.

ASTM D4632 Kapma Kırma Yükü ve Geotekstillerin Uzaması için Standart Test Yöntemi

Belirli bir kumaş yapısı için kalite kontrol ve kabul testi için yararlı olsa da, sonuçlar sadece çok benzer yapılara sahip kumaşlar arasında karşılaştırmalı olarak kullanılabilir, çünkü her farklı kumaş yapısı bu testte benzersiz ve karakteristik bir şekilde performans gösterir. Kapma testi yöntemleri tüm tasarım uygulamaları için gerekli tüm bilgileri sağlamaz ve diğer test yöntemleri kullanılmalıdır.

Hem kuru hem de ıslak durumda tutma yöntemiyle kırma yükünün ve uzamasının ölçülmesi için prosedürler dahildir; ancak, bir anlaşma veya şartnamede aksi belirtilmedikçe test normalde kuru durumda yapılır.

Tutma yöntemi, kullanılan kumaşın "etkili mukavemetini", yani malzemenin belirli bir genişlikteki mukavemetini, bitişik malzemenin katkıda bulunduğu ek mukavemeti belirlemek istendiğinde uygulanabilir. Kumaş yardımı miktarı kumaşın yapımına bağlı olduğundan, kapma testleri ve şerit testleri arasında basit bir ilişki yoktur. Kalite kontrol veya kabul testi olarak faydalıdır.

Coğrafi metinlerin kapma mukavemetinin belirlenmesi için D4632/D4632M Test Yöntemindeki prosedür ticari gönderilerin kabul testi için kullanılabilir, ancak laboratuvar arası hassasiyet hakkında bilgi eksik olduğundan dikkatli olunması önerilir. Karşılaştırmalı testler önerilmektedir.

Ticari gönderilerin kabul testi için D4632/D4632M Test Yöntemindeki prosedürleri kullanırken bildirilen test sonuçlarındaki farklılıklardan kaynaklanan bir anlaşmazlık durumunda, alıcı ve üretici, laboratuvarları arasında istatistiksel bir önyargı olup olmadığını belirlemek için karşılaştırmalı testler yapmalıdır. Önyargının araştırılması için yetkin istatistiksel yardım önerilir. Minimum olarak, iki taraf mümkün olduğunca homojen ve söz konusu tipteki birçok malzemeden gelen bir grup test örneği almalıdır. Test numuneleri daha sonra test için her laboratuvara eşit sayıda rastgele atanmalıdır. İki laboratuvardan elde edilen ortalama sonuçlar, uygun Öğrenci testi ve teste başlamadan önce iki taraf tarafından seçilen kabul edilebilir bir olasılık düzeyi kullanılarak karşılaştırılmalıdır. Bir önyargı bulunursa, nedeni bulunmalı ve düzeltilmeli veya alıcı ve üretici, gelecekteki test sonuçlarını bilinen önyargı ışığında yorumlamayı kabul etmelidir.

Geotekstil kumaşların çoğu bu test yöntemi ile test edilebilir. Yapısına bağlı olarak, belirli bir kumaş için sıkma tekniklerinin bazı modifikasyonları gerekebilir. Kelepçenin yastıklama veya kelepçe içindeki numuneye binme gibi kelepçelere sıkıştırılması sonucu kıskaçlarda kaymalarını veya hasar görmelerini önlemek için güçlü kumaşlar veya cam elyaflardan yapılmış kumaşlarla özel adaptasyon gerekebilir.

Bu test yöntemi, kuru veya ıslak kumaşların testi için geçerlidir. Sabit traverse hızı (CRT) veya sabit ekstensiyon hızı (CRE) tipi gerilim makineleri ile kullanılabilir. Ancak, CRT makinesi ile CRE makinesi arasında genel bir korelasyon olmayabilir. Sonuç olarak, bu iki gerilim test cihazı birbirinin yerine kullanılamaz. Tartışma durumunda CRE makinesi galip gelecektir.

SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak ayrı olarak kabul edilmelidir. Her sistemde belirtilen değerler tam eşdeğer olmayabilir; bu nedenle, her sistem diğer sistemden bağımsız olarak kullanılacaktır. İki sistemdeki değerlerin birleştirilmesi, standarda uyulmamasına neden olabilir.

Bu standart, kullanımıyla ilgili varsa tüm güvenlik endişelerini ele almak için değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarını belirlemek ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, kapma kırma yükü ve geotekstillerin uzaması için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM D4632 standardı kapsamında test hizmeti almak için EUROLAB ile iletişime geçin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp