ASTM D471 Kauçuk Özelliği için Standart Test Yöntemi - Sıvıların Etkisi

ASTM Testleri

ASTM D471 Kauçuk Özelliği için Standart Test Yöntemi - Sıvıların Etkisi

ASTM D471 testi, sıvıların etkisine dayanmak için kauçuk ve kauçuk benzeri bileşimlerin karşılaştırmalı yeteneklerini değerlendirmek için gerekli prosedürleri kapsar. ASTM D471, standartlaştırılmış yakıtlara, yağlara ve diğer sıvılara maruz kalmanın neden olduğu kauçuk malzemeler üzerindeki etkileri değerlendirme yöntemini açıklar.

ASTM D471 Kauçuk Özelliği için Standart Test Yöntemi - Sıvıların Etkisi

Spesifik sıvılar, sıcaklıklar ve test süreleri, uygulamanın özel ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle malzemelerin son kullanıcısı tarafından tanımlanır.

Söz konusu standart, başlıca şu malzemelerin test edilmesi için tasarlanmıştır:

Standart tabakalardan kesilmiş vulkanize kauçuk numuneleri (ASTM D3182-16 Kauçuk için standart uygulama - Standart bileşikleri karıştırmak ve standart vulkanize levhaları hazırlamak için malzemeler, ekipman ve prosedürler)
Vulkanize kauçukla kaplanmış kumaştan kesilmiş numuneler (ASTM D751-19 Kaplamalı kumaşlar için standart test yöntemleri)
Bitmiş ticari ürünler (ASTM D3183-10 Kauçuk için standart uygulama - Ürünlerden test amaçlı parçaların hazırlanması)

Bazı kauçuk nesneler, örneğin contalar, hortumlar, diyaframlar ve manşonlar, servis sırasında yağlara, greslere, yakıtlara ve diğer sıvılara maruz kalmaktadır. Bu maruziyet sürekli veya aralıklı olmaktadır ve geniş sıcaklık aralıklarında meydana gelmektedir. Kauçuk nesnelerin özellikleri, bu sıvılara maruz kalma sırasında bozulmakta, kauçuk parçanın performansını olumsuz etkilemekte ve bu da arızalara neden olmaktadır.

ASTM D471 standardı ile sunulan test yöntemi, servis koşullarını simüle etmeye çalışmaktadır. Ancak servis koşulları çok fazla değişiklik gösterdiği için gerçek parça performansı ile herhangi bir doğrudan korelasyon sağlamamaktadır. Sadece beklenen hizmet kalitesine yönelik yargıya dayandırılacak karşılaştırmalı veriler sağlamaktadır.

ASTM D471 standardı daha ziyade, spesifikasyon uygunluk testi, kalite kontrol, hakem kararları ve araştırma ve geliştirme çalışmaları için uygun görülmektedir.

Burada açıklanan test yöntemi şunları içermektedir: kütle değişimi, hacimdeki değişim, çekme dayanımı, uzama ve sertlikte değişim, suda çözünmeyen sıvılar ve karışık sıvılar için boyut değiştirme, sadece tek yüzeyde sıvı ile kütle değişimi, sıvıdan ekstrakte edilen çözünür maddenin kütlesinin belirlenmesi, kaplamalı kumaşlarda kırılma direnci, patlama dayanımı, yırtılma dayanımı ve yapışma değişimleri ve test sonuçlarının hesaplanması.

ASTM D471 Test Prosedürü

Ağırlık değişimi için test numunelerinin başlangıç ​​ağırlığı ölçülür ve kaydedilir. Numuneler daha sonra uygun kaplarda belirtilen sıvılara daldırılır - yakıtlar gibi uçucu sıvılar özel dikkat gerektirir. Kaplar daha sonra belirtilen süreler boyunca belirtilen sıcaklıklarda fırınlara yerleştirilir. Maruz kalma süresinin sonunda numunelerin oda sıcaklığına dönmesine izin verilir. Numuneler silinerek kurutulur ve nihai ağırlık ölçülür ve kaydedilir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içindeki değerler bilgi amaçlıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D471 Kauçuk Özelliği için Standart Test Yöntemi - Sıvıların Etkisi kapsamında test hizmetleri de verilmektedir. Test ve sertifikasyon talepleriniz için laboratuvarımız EUROLAB ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp