ASTM D4728 Testi

ASTM Testleri

ASTM D4728 Testi

ASTM D4728 Nakliye Konteynerlerinin Rastgele Titreşim Testi için Standart Test Yöntemi

ASTM D4728'in kapsamı, doldurulmuş sevkiyat birimlerinin rastgele titreşim testini kapsamaktadır. Bir kabın iki şekilde nasıl performans gösterdiğini test etmek için kullanılabilir.

ASTM D4728 Testi

  • Sağlamlık - test, iç ambalajı ve kapatma araçlarını değerlendirir
  • Koruma- konteynerin rastgele titreşimlere maruz kaldığında yüküne yeterli koruma sağlayıp sağlamadığını değerlendirir

ASTM D4728 önemlidir, çünkü nakliye konteynırları dağıtım süreci boyunca genellikle birçok strese maruz kalır. Bu test bu streslerin bazılarını taklit edecektir. Rastgele titreşim testinden geçtikten sonra, kap hasara veya eksikliğine göre değerlendirilebilir.

Rastgele titreşim testi, sinüzoidal rezonans oturma veya tarama testlerine göre avantajlara sahiptir. Örneğin, rastgele titreşim testleri sırasında ortaya çıkan rezonans birikmeleri o kadar yoğun değildir. Sonuç olarak, rastgele olmayan titreşim testi sırasında diğer test türlerinin aksine gerçekçi olmayan yorgunluk hasarı en aza indirilir.

Rastgele titreşim testleri, nakliye gerilmelerinin doğru bir temsili olacak şekilde saha verilerine dayanarak yapılmalıdır. Test laboratuvarları, simüle test için güven seviyelerini artırmak için gerçek saha sevkiyat efektleri kullanabilir. Titreşimler nakliye konteynerinin kendisini, iç ambalajını, kapatma araçlarını ve içeriğini etkileyecektir. Test, her bileşenin analiz edilmesine izin verecektir.

Herhangi bir elemanın performansı eksikse, tasarım değişiklikleri yapılabilir. Değişiklikler, nakliye konteynerinin tüm bileşenlerinin rastgele titreşimler sırasında iyi performans göstermesini sağlayacaktır. Test herhangi bir eksende veya yönde gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, o kap konumunun saha koşullarını doğru bir şekilde simüle etmek için diğer eksen veya yönler için farklı test seviyeleri kullanılabilir.

ASTM D4728 dört test aparatı gerektirir;

  • Titreşim Test Sistemi - Çalkalayıcı olarak da bilinen titreşim test sistemi, tüm test örneğini (nakliye kabı) destekleyebilecek bir masaya sahip olacaktır. Tablo ayrıca titreşimleri tüm test yüzeyi boyunca eşit olarak dağıtabilmelidir.
  • Elektronik Kontroller - Kontroller titreşimleri üretecektir. Örneği destekleyen masa yüzeyinde istenen güç spektral yoğunluğunu üretebilmelidirler.
  • Kapalı Döngü-Otomatik Dengeleme- Bu tip testler için kapalı döngü kontrolör gereklidir. Bu, kontrolörün otomatik olarak eşitlenmiş sürücü sinyalleri ürettiği anlamına gelir. Operatör istenen PSD verilerini girecek ve eşitlenmiş titreşimler kapalı döngü kontrolünü koruyacak olan istenen PSD'ye ulaşacaktır.
  • Enstrümantasyon - Masa yüzeyindeki PSD'yi ölçmek için ivmeölçerler, sinyal koşullandırıcılar, analizörler, veri görüntüleme, depolama cihazları ve kontrol teknikleri gibi enstrümantasyon cihazları gereklidir. Enstrümantasyon ayrıca test örneğinin test boyunca yanıtının ölçülmesinde de yararlı olabilir. Kullanılan herhangi bir alet, belirtilen frekans aralığında% + / -% 5 oranında doğru olmalıdır.

ASTM D4728 prosedürü gerekirse şartlandırma ile başlar. Şartlandırma, ilgili şartnamenin gerekliliklerine göre yapılacaktır. Şartlandırma gerekliliklerinin olmaması durumunda, konteyner malzemelerinin iklim açısından hassas olup olmadığı koşullandırılmalıdır.

Teste başlamak için örnek, normal nakliye yönünde titreşim masasına yerleştirilir. Numune masaya sabitlenmeli veya kabın masadan çıkmasını önleyecek tutucu cihazlara sahip olmalıdır. Numune, tutulduğunda herhangi bir yönde yaklaşık 10 mm (0,4 inç) hareket edebilmelidir. Rastgele titreşimler öngörülemeyen bir sırada büyük ancak düşük frekanslı yer değiştirmeler ürettiğinden, titreşim seviyelerinin başlangıçta PSD profilini aşmaması önemlidir.

Test istenen PSD'nin altında başlatılmalı ve istenen test seviyesine ulaşılana kadar belirtilen bir artışla artırılmalıdır. İstenen seviyeye ulaşıldığında, test süresi başlar. Başlatma/oluşturma süresi test süresine dahil değildir. Süre, ya test spesifikasyonlarının gerekliliğine ya da önceden belirlenmiş bir süre/gözlenebilir hasar miktarına dayanmalıdır.

Son olarak, test tamamlandıktan sonra test laboratuvarı, ASTM D4728'in yönergelerine dayanan kapsamlı bir rapor derleyecektir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp