ASTM D4767 Kohezyonlu Zeminler - Drenajsız Üç Eksenli Basınç Testi

ASTM Testleri

ASTM D4767 Kohezyonlu Zeminler - Drenajsız Üç Eksenli Basınç Testi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte ASTM D4767 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemi, bozulmamış, sulandırılmış veya yeniden kalıplanmış doymuş kohezyonlu zeminden silindirik bir numunenin mukavemet ve gerilme-gerinim ilişkilerinin belirlenmesini kapsar. Numuneler, izotropik olarak konsolide edilir ve sabit bir eksenel deformasyon oranında (gerinim kontrollü) drenaj olmadan sıkıştırma ile kesilir.

ASTM D4767 Kohezyonlu Zeminler - Drenajsız Üç Eksenli Basınç Testi

Bu test yöntemi, eksenel yük, eksenel deformasyon ve boşluk suyu basıncının ölçülmesiyle toplam ve etkin gerilmelerin ve eksenel sıkıştırmanın hesaplanmasını sağlar.

Bu test yöntemi, Mohr mukavemet zarfları ve Young modülü gibi kohezyonlu zeminlerin mukavemet ve deformasyon özelliklerinin belirlenmesinde faydalı veriler sağlar. Genel olarak, üç numune, bir mukavemet zarfını tanımlamak için farklı etkin konsolidasyon gerilimlerinde test edilir.

Mukavemet zarflarının belirlenmesi ve test sonuçlarının yorumlanmasına ve değerlendirilmesine yardımcı olacak ilişkilerin geliştirilmesi, bu test yönteminin kapsamı dışındadır ve kalifiye, deneyimli bir profesyonel tarafından gerçekleştirilmelidir.

Bu standartta verilerin nasıl toplandığını, hesaplandığını veya kaydedildiğini belirtmek için kullanılan yöntemler, endüstri standardı olarak kabul edilir. Ek olarak, genellikle saklanması gereken önemli basamakları temsil ederler. Kullanılan prosedürler, materyal varyasyonunu, verilerin elde edilme amacını, özel amaçlı çalışmaları veya herhangi bir son kullanım değerlendirmesini dikkate almaz. Mühendislik tasarımı için analiz yöntemlerinde kullanılan önemli basamakları dikkate almak bu test yönteminin kapsamı dışındadır.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen inç-pound birimleri, yalnızca bilgi amaçlı sağlanan ve standart olarak kabul edilmeyen matematiksel dönüşümlerdir. Test sonuçlarının SI dışındaki birimlerde raporlanması, bu test yöntemine uygunsuzluk olarak kabul edilmeyecektir.

Yoğunluk ve birim ağırlık terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılır. Yoğunluk birim hacim başına kütle, birim ağırlık ise birim hacim başına kuvvettir. Bu standartta yoğunluk sadece SI birimlerinde verilir. Yoğunluk belirlendikten sonra, birim ağırlık SI veya inç-pound birimleri veya her ikisi cinsinden hesaplanır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D4767 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp